biuras@alytausvsb.lt (8 315) 51 653

Akcija „Ar geras gimnazijos patalpų mikroklimatas?“

2018-03-21

 

     Grynas oras yra viena svarbiausių sąlygų užtikrinti  gerai žmogaus savijautai ir gyvenimo kokybei. Didžiąją dienos dalį mokiniai ir mokytojai praleidžia klasėse, todėl patalpų oro kokybė yra ypač svarbi.

 

     Norėdama atkreipti  dėmesį į  mokymosi patalpų mikroklimato svarbą, visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Laimutė Marcalienė kovo mėnesį  Jotvingių gimnazijoje vykdė akciją „Ar geras mokyklos patalpų mikroklimatas?“

 

     Akcijos metu specialiu prietaisu klasėse, koridoriuose, valgykloje, sporto salėje, persirengimo kambariuose buvo tikrinama patalpų temperatūra, oro drėgnumas, anglies dvideginio koncentracija. Ir mokiniai ir mokytojai smalsiai stebėjo kokius rodmenis pamatys prietaiso ekrane. Buvo įdomu stebėti kaip mažėja CO2 koncentracija atidarius langą. Visi sutarė, kad nori mokytis ir dirbti išvėdintose klasėse, nes tada gautų geresnius mokymosi rezultatus, būtų puiki darbinė nuotaika.

 

     Kokios higienos normos mokykloms?

 

     Mokyklos higienos normose yra nurodyta , kad mokymo kabinetuose, aktų salėje oro temperatūra turi būti 18 - 22 c C, sporto salėje  - 15 - 17 c C, persirengimo kambariuose -  ne mažesnė kaip 20  c C.

     Santykinė oro drėgmė mokyklos patalpose turi būti 35 – 60 procentų.

     Mokymo klasėse vidutinė anglies dvideginio (CO2 ) koncentracija, išmatuota laikotarpiu nuo pamokų pradžios iki pamokų pabaigos, neturi viršyti 2745mg/m3  (1500ppm).

 

     Kaip gali kenkti mokinių sveikatai patalpų užterštumas?

 

     Dėl prastos patalpų oro kokybės mokiniams ir mokytojams gali grėsti rimtos sveikatos problemos: galvos skausmas, mieguistumas,  astmos priepuolių padažnėjimas, alergijos paūmėjimas, kosulys, čiaudulys, akių ašarojimas ar sudirgimas ir kiti negalavimai.

 

     Neretai patalpose pasitaikantys  biologiniai teršalai – bakterijos, virusai, grybų sporos (pelėsiai) neaplenkia ir mokyklos patalpų.  Bakterijas ir virusus ore  paskleidžia susirgę žmonės, todėl  šaltuoju metų laiku,  padidėjus  sergamumui peršalimo ligomis ir gripu reikia ypatingą dėmesį skirti mokyklos patalpų valymui ir vėdinimui. Mokykloje reikėtų po kiekvienos pamokos, kai nėra mokinių,  gerai išvėdinti klases.

 

     Jeigu klasėse per didelė anglies dvideginio koncentracija jaučiamas galvos svaigimas, silpnumas, mieguistumas, oro trūkumas, gali sutrikti koncentracija, atsirasti dėmesio stoka, pagreitėti širdies ritmas, kartais atsiranda pykinimas. Geras patalpų vėdinimas sumažina CO2  koncentraciją.

 

      Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija

Kas privalo rūpintis žmonių sveikata?
sveika mokykla 20 metų