biuras@alytausvsb.lt (8 315) 51 653

„Emocijų medis“ Alytaus Šaltinių progimnazijoje

2019-10-18

Spalio 10 dieną buvo minima Pasaulinė psichikos sveikatos diena. Ši diena mums primena psichinės sveikatos ir jos stiprinimo svarbą. Psichinė sveikata (remiantis LR psichikos sveikatos strategija) – geros savijautos pojūtis, emocinė ir dvasinė būsena, kuri leidžia žmogui džiaugtis gyvenimo pilnatve, užmegzti ir palaikyti asmeninius santykius, išreikšti save tokiais būdais, kurie teikia malonumą pačiam individui ir aplinkiniams, skatina pačiam daryti sprendimus ir už juos atsakyti. Žodžio „psichika“ reikšmė graikų kalboje (psyché – gyvenimas, psichikos – siela).

 

Ši diena – tai puiki proga prisiminti, kad tokie paprasti dalykai: sveika ir pilnavertė  mityba, darbo ir poilsio rėžimas, fizinis aktyvumas, žalingų įpročių neturėjimas,  padeda stiprinti psichinę sveikatą. Pomėgiai, hobiai, mėgstama veikla sukelia teigiamas emocijas. Didelę reikšmę mokinių emocinei savijautai turi šiltas bendravimas su šeimos nariais, draugais ir pokalbiai su tais, kurie gali padėti rasti tinkamus sprendimus sunkiose situacijose.  

 

Spalio mėnesio pradžioje Alytaus Šaltinių progimnazijoje pradėtas vykdyti projektas „Pagalba sau“, kurio tikslas atkreipti dėmesį į psichinės sveikatos stiprinimo svarbą, nes psichinė žmogaus sveikata yra viena svarbiausių vertybių mūsų visuomenėje. Projektą organizavo psichologė Aušra Siliūnė, vyr. socialinė pedagogė Asta Kumiščienė, visuomenės sveikatos priežiūros specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Alvyra Kirkliauskienė. Įgyvendinti projektą padėjo progimnazijos Pagalbos mokiniui specialistai bei dailės mokytojas metodininkas Vitas Zabita.

 

Pirmomis spalio mėnesio dienomis psichologė, visuomenės sveikatos specialistė ir socialinė pedagogė su 3–8 klasių mokiniais kalbėjosi ir diskutavo apie psichinę sveikatą, jos stiprinimo bei išsaugojimo būdus. Kad žmogaus psichinė sveikata būtų stipri, rekomenduojama iš anksto neišgyventi dėl ateities, mokytis prisiimti atsakomybę, drąsiai spręsti problemas, džiaugtis tuo, ką turi (draugus, artimuosius ir pan.), susirasti mėgstamą veiklą ir nuolat tobulėti. Psichinė sveikata priklauso ir nuo fizinės – sportuojantis, sveikai besimaitinantis, pailsėjęs žmogus yra energingas ir optimistiškai nusiteikęs.

 

Specialistės spalio 3-8 dienomis mokykloje atliko vyraujančių emocijų tyrimą. Emocijos išskirtos remiantis Robert Plutchik emocijų ratu.

 

Emocijų tyrimo metu specialistės (projekto vykdytojos) su mokiniais klasės valandėlėse aptarė aštuonias emocijas: džiaugsmą, nuostabą, susidomėjimą, pasitikėjimą, pyktį, liūdesį, baimę, nuobodulį. Po to pasiūlyta pamąstyti, kokią emociją šiuo metu jaučia respondentas(mokinys), ir paprašyta pasirinkus atitinkamos spalvos medžio lapą įmesti jį į krepšelį.  Savo dienos emociją įvardino bei atitinkamos spalvos lapus rinkosi ir progimnazijos mokytojai.

 

Psichologė atliko duomenų analizę, aštuonias emocijas vaizdžiai pateikė diagramose, kurias mokiniai galėjo pamatyti skelbimų lentoje. Mokyklos antro aukšto fojė iš aštuonių spalvų medžio lapų, kurie atitinka emocijas, išaugo gražus margaspalvis ,,Emocijų medis“.  Rudeniškai spalvingas medis turėjo 571 lapelį, tai visų 3–8  klasių mokinių ir mokytojų, dalyvavusių emocijų tyrime, skaičius. Bendra mokinių ir mokytojų apklausa rodo pozityvių emocijų persvarą: džiaugsmas – 43 %, pasitikėjimas – 10 %, susidomėjimas – 9 %, nuostaba – 6 %. Nuobodulį jautė 18 %, pyktį – 5 %, liūdesį – 6 %, baimę – 3 % tyrimo dalyvių. Specialistus nudžiugino progimnazijoje vyraujančios pozityvios emocijos.

 

Šio projekto metu mokėmės atpažinti ir įvardyti savo emocines būsenas bei spręsti sunkumus, išsaugant psichologinę pusiausvyrą. Svarbu, kuo anksčiau stiprinti žmogaus psichinę sveikatą, kad jis nepasiduotų nevilčiai užkluptas menkiausios nesėkmės.

 

Pasaulinė psichikos sveikatos diena – tai dar vienas priminimas, paraginimas ir galimybė mums visiems įsigilinti į psichikos sveikatos problemas ir atsigręžti į tuos, kuriems labiausiai reikia mūsų pagalbos.

 

Aušra Siliūnė, psichologė

Asta Kumiščienė, vyr. socialinė pedagogė

Alvyra Kirkliauskienė, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

 

 

 

 

 

 

 

Kaip vertinate teikiamų paslaugų kokybę?
sveika mokykla 20 metų