biuras@alytausvsb.lt (8 315) 51 653

PASKAITOS – PRATYBOS. DEFIBRILIATORIAUS NAUDOJIMAS

2017-03-13

Širdies ir kraujagyslių ligos yra pagrindinė Europos žmonių mirties priežastis, dažnesnė nei visos vėžio formos kartu paėmus. Pagrindiniai širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniai yra rūkymas, padidėjęs arterinis kraujo spaudimas, padidėjusi cholesterolio koncentracija kraujyje, netaisyklinga mityba bei mažas fizinis aktyvumas. Dažniausios širdies ir kraujagyslių ligos yra insultas ir infarktas.  

 

Insultas – ūminis galvos smegenų kraujotakos sutrikimas. Insulto požymiai: Staigus veido, rankos ar kojos nejautrumas ar nusilpimas, ypač vienoje kūno pusėje (žmogus negali pakelti rankos), kalbos, jos supratimo ar orientacijos sutrikimas, regėjimo sutrikimas viena ar abiem akimis, eisenos, pusiausvyros, koordinacijos sutrikimas, galvos svaigimas, stiprus galvos skausmas dėl neaiškios priežasties.

 

Miokardo infarktas – nepraeinantis širdies raumens (miokardo) dalies pažeidimas, sukeltas deguonies trūkumo joje. Miokardo infarkto simptomai: dažniausias simptomas yra užsitęsęs skausmas ar diskomfortas krūtinėje. Nestiprus skausmas gali kaitaliotis su nepakeliamu plėšiančiu skausmu, jaučiama, kaip jis plinta į kaklą, apatinį žandikaulį, petį, ranką. Toks skausmas nepalengvėja pakeitus padėtį, ramybės metu ar išgėrus vaistų. Dar gali pilti šaltas prakaitas, pykinti,  gali atsirasti dusulys.

 

Pajutus šių abiejų ligų požymius būtina kuo skubiau kviesti greitąją medicinos pagalbą.

 

Kovo 3-6 dienomis Putinų gimnazijoje vyko paskaitos - pratybos „Širdies ir kraujagyslių ligų prevencija. Pirmoji pagalba.“ Keturios ketvirtokų klasės bei Ib, Ic ir vienas trečiokų srautas sužinojo apie insultą ir infarktą, jų priežastis bei pasekmes, mokėsi suteikti pirmąją pagalbą defibriliatoriaus pagalba.


Defibriliatoriaus naudojimas:


1. Nusistatyti režimą (vaikas, suaugęs žmogus).
2. Įjungti elektrodų maitinimą.
3. Įjungti defibriliatorių ir ramiai sekti garsinius nurodymus.
4. Atsegti drabužius.
5. Išimti elektrodus iš pakuotės.
6. Tvirtai prispausti elektrodus prie nuogos odos kaip parodyta paveikslėlyje.
7. Neliesti paciento, kol analizuojamas širdies ritmas.
8. Atsitraukti nuo paciento kol vyksta elektros šokas, paspausti oranžinį mygtuką.
9. Paspausti mėlyną mygtuką, pereiti prie reanimacinio gaivinimo (atlikti 30 krūtinės ląstos paspaudimų ir 2 įpūtimus)
10. Visą laiką sekti garsinius nurodymus.

 

Paskaitas – pratybas vedė visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Vilma Skamerakienė jai talkino biologijos mokytoja metodininkė Vilma Gumenikovienė.

 

 

Vilma Skamerakienė

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Kas privalo rūpintis žmonių sveikata?
sveika mokykla 20 metų