biuras@alytausvsb.lt (8 315) 51 653

Alytuje buvo vykdoma akcija „Saugok gyvybes keliuose“!

2019-05-10

Gegužės 10 dieną Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kartu su Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnais vykdė akciją „Saugok gyvybes keliuose“. Šių metų gegužės 6–12 dienomis vyksta penktoji Jungtinių Tautų saugaus eismo keliuose savaitė „Saugok gyvybes #SpeakUp“ (#prabilk), kurios tikslas – ryžtingai atstovauti saugumui keliuose visame pasaulyje siekiant įgyvendinti tvaraus vystymosi tikslus ir kitas saugumo keliuose strategijas.

 

Alytuje akcijos metu – dėmesys neblaiviems vairuotojams!

 

Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kartu su Alytaus pareigūnais akcijos metu skatino atkreipti dėmesį į vis dar egzistuojančią alkoholio vartojimo ir vairavimo išgėrus problemą. Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, per 2018 metus vairavimo ir alkoholio derinimo įpročiai Lietuvoje beveik nepasikeitė: vairuotojai vis dar sėda už vairo būdami neblaivūs. 2018 metais buvo nustatyti 9949 neblaivūs motorinių transporto priemonių vairuotojai (2017 m. - 9835). Tačiau pareigūnai pastebi neblaivių vairuotojų, kuriems nustatytas daugiau kaip 1,5 prom. girtumas, skaičiaus mažėjimą, taip pat didėjantį visuomenės nepakantumą tokioms veikoms.

Vykusios akcijos metu pareigūnai vykdė prevencines kontrolės priemones, o biuro specialistės skatino vairuoti saugiai, atsakingai, blaiviai, įteikdamos vairuotojams atmintinę „Kaip alkoholis veikia vairavimo įgūdžius“ ir taisykles, kurių reikia laikytis, norint saugiai dalyvauti eisme bei dovanėlę – automobilio kvapą su užrašu „Vairuoju tik blaivus“. Akcijos metu buvo sustabdyta apie 200 automobilių, apie 10 vairuotojų iš pareigūnų gavo įspėjimus ir pamokas dėl netinkamo vairavimo.

 

Alkoholio poveikis vairavimui

 

Alkoholis turi didelį poveikį vairavimo įgūdžiams. Dėl jo slopinančio poveikio, vairuotojai gali neįvertinti savo galimybių. Truputį apgirtęs ir prie vairo atsisėdęs žmogus įgauna perdėto pasitikėjimo. Jam atrodo, kad gebėjimai didėja, kad jis gali veikti greitai ir tiksliai, aplinkiniai rodosi mielesni, įdomesni, tačiau šis jausmas apgaulingas.

Dėl slopinamojo alkoholio poveikio sulėtėja žmogaus reakcija ir refleksai, todėl jis daug lėčiau reaguoja į kliūtį kelyje, nebegali priimti tinkamų sprendimų, sulėtėja akių raumenų veikla. Vieniems šie pokyčiai atsiranda nuo didelio alkoholio kiekio, o kitiems – net nuo vienos taurelės.

Negana to, pakinta matymas, spalvų suvokimas, klausa. Dėl šios priežasties neblaivus vairuotojas gali nepastebėti per gatvę einančio žmogaus ar netinkamai įvertinti šviesoforo spalvas. Be to, apgirtę vairuotojai visą dėmesį nukreipia tik į centrinį vaizdą t. y. mato tik tai, kas yra prieš juos, ir dėl to ne visada pastebi iš šalutinio kelio įvažiuojančią mašiną ar einantį žmogų.

Kiekvienam žmogui alkoholio poveikis labai skiriasi, tačiau įrodyta, kad net ir mažiausias alkoholio kiekis keičia vairavimo įgūdžius, net ir nesmarkiai apgirtus vairavimo įgūdžiai pablogėja. Žmogus nebesugeba tiksliai suvokti mašinos padėties kelyje, įvertinti atstumo tarp dviejų mašinų, tinkamai koordinuoti savo veiksmų ir įvertinti kelio ženklų. Išgėrus prie vairo pablogėja žmogaus koncentracija ir apima mieguistumas. 2018 metais neblaivių vairuotojų sukeltose avarijose žuvo 22 žmonės.

  

Prie saugaus eismo galime prisidėti kiekvienas!

 

Šių metų saugaus eismo keliuose savaitės šūkis „#SpeakUp“ (#prabilk). Tai reiškia, kad kiekvienas iš mūsų skatinamas nenumoti ranka ir prisidėti prie saugios aplinkos kūrimo. Pirmiausiai tai savo tinkamu ir pagarbiu elgesiu kitam eismo dalyviui. Taip pat, skatinama visus būti aktyviais, atkreipti dėmesį į jūsų aplinkoje esančias problemas ir pranešti apie kelių eismo pažeidimus ir eismo dalyvius, keliančius pavojų saugiam eismui.  

 

Kaip vertinate teikiamų paslaugų kokybę?
sveika mokykla 20 metų