biuras@alytausvsb.lt (8 315) 51 653

Balandžio 7-oji - Pasaulinė sveikatos diena

2021-04-07

     Balandžio 7-ąją pasaulyje minima Pasaulinė sveikatos diena.


     Pažymint šią dieną siekiama atkreipti dėmesį į tam tikras su sveikata susijusias temas, pabrėžiant Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) prioritetines sritis. Sveikatos dieną  nuo 1950 metų inicijuoja Pasaulio sveikatos organizacija.

 

 

     Pirmasis Pasaulio sveikatos dienos privalumas yra tai, kad ji suteikia pasauliui galimybę persvarstyti ir didinti informuotumą apie vieną konkrečią sveikatos problemą.

 

     Antra, tai puiki galimybė siekti visų tautų paramos sprendžiant pasaulines sveikatos problemas.

 

     Trečia, Pasaulio sveikatos diena suteikia galimybę stebėti pažangą, susijusią su sveikatos klausimais.

 

 

     PSO 1948 m. sveikatos sąvoka apibrėžia: „Sveikata – tai fizinė, dvasinė ir socialinė gerovė, o ne tik ligos ar negalės nebuvimas.“

 

     Lietuvos gyventojų sveikatos rodikliai yra daug blogesni, lyginant su kitomis Europos šalimis, daugiausia vyrauja  asmenų mirtys nuo traumų ir nelaimingų atsitikimų ir labai dažnai jos siejamos su nesveika gyvensena, ypač per gausiu alkoholio vartojimu. Neginčytina, kad tiek suaugusių, tiek jaunų žmonių sveikata labai priklauso nuo jų gyvensenos, požiūrio į sveikatos stiprinimą.

 

     Mūsų specialistai primena, kad sveika gyvensena, jos veiksniai, sąsajos su lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis yra vienos aktualiausių nūdienos visuomenės sveikatos temų. Sveikos gyvensenos sudėtinės dalys, ypač pakankamas fizinis aktyvumas, sveika mityba, kova su žalingais įpročiais, yra svarbūs veiksniai sveikatos stiprinimui ir lėtinių neinfekcinių ligų profilaktikai. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad keičiant gyvensenos įpročius galima pagerinti gyventojų sveikatą ir pailginti jų gyvenimo trukmę, todėl sveikos gyvensenos ugdymui ir sąlygų sveikai gyventi sukūrimui skiriamas išskirtinis dėmesys.

     Paskutinius metus, sąlygas diktuojant pandemijai, dėl nesveikos gyvensenos ir negatyvios elgsenos, taip pat ir menko fizinio aktyvumo, didėja lėtinių neinfekcinių ligų paplitimas. O fizinis aktyvumas yra vienas iš svarbiausių faktorių, darančių įtaką mūsų sveikatai.

 

     Gausūs moksliniai tyrimai neginčijamai įrodė, kad reguliarus fizinis aktyvumas turi platų poveikio diapazoną ir tiesiogiai teigiamai veikia kaulų ir raumenų sistemą, širdies ir kraujagyslių sistemą, kvėpavimo sistemą, palaiko būtiną energijos apykaitos balansą, mažina širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnius (pirminę arterinę hipertenziją, mažina padidintą gliukozės kiekį ir padidėjusį didelio tankio lipidų cholesterolio bei trigliceridų kiekį kraujyje), didina kaulų tankį ir mineralizaciją, gerina nervų sistemos veiklą, teigiamai veikia imuninės sistemos veiklą ir t. t.

 

     Visuomenės sveikatos specialistai primena bendrąsias fizinio aktyvumo rekomendacijas:

 

Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

Kaip vertinate teikiamų paslaugų kokybę?
sveika mokykla 20 metų