biuras@alytausvsb.lt (8 315) 51 653

Ėduonies profilaktika ir burnos higiena

2021-06-15

     Visi mes norime turėti sveikus, gražius dantis, džiaugtis gražia šypsena. Bet ar pakankamai stengiamės, kad tai turėtume? Ar karantininiu laikotarpiu, kai daug laiko praleidžiame namuose, nepamirštame pasirūpinti burnos higiena?

 

    Nuo mūsų kasdieninių įpročių priklauso ar turėsime sveikus ar pažeistus dantis. Mūsų burnoje yra apie 600 rūšių įvairių mikroorganizmų. Jeigu kiekvieną dieną kruopščiai prižiūrime savo burnos ertmę, mikroorganizmai turi savo nusistovėjusį kiekį – išsaugome savo burnos sveikatą. Jeigu nepakankamai rūpinamės burnos higiena – padaugėja „blogųjų“, mikroorganizmų, kurie sukelia burnos ertmės ligas.  Dažniausiai pasitaikančios burnos organų ligos – ėduonis ir periodontitas.

 

     Kasdieninei dantų priežiūrai būtinos pagrindinės priemonės:

 • dantų šepetėlis;
 • fluoro turinti dantų pasta;
 • tarpdančių siūlas.

 

              

 

     Rekomenduojamos dantų priežiūros priemonės:

 • tarpdančių šepetėlis;
 • vieno danties šepetėlis;
 • burnos skalavimo skystis;
 • profilaktinė arba gydomoji dantų pasta.

     Ant liežuvio yra ypač daug mikroorganizmų.  Norint sumažinti bakterijų ir apnašų kiekį naudojami liežuvio valikliai ir šepetėliai.

 

 

     Pagrindinės dantų valymo taisyklės: 

 • Valytis dantis reikia reguliariai ir taisyklingai, siekiant pašalinti apnašas.
 • Valyti dantis būtina du kartus per dieną – po pusryčių ir prieš miegą po dvi minutes, kiekvieną burnos ketvirtį valant maždaug 30 sekundžių.
 • Valymui reikia naudoti minkštą dantų šepetėlį ir pastą su fluoridu.
 • Dantų šepetėlį reikia keisti nauju kas du – tris mėnesius, persirgus infekcinėmis ligomis.

 

     Po rytinio dantų valymo nereikėtų užkandžiauti ir gerti saldžių gėrimų bent jau 3valandas. Po pietų ar užkandžiavus rekomenduojama išskalauti burnos ertmę paprastu vandeniu. Išsivalius vakare dantisnereikėtų nieko valgyti, galima gertipaprastą vandenį.

 

     Negalima dantų valyti iš karto suvalgius daug rūgščių turinčio maisto produktų  - citrusinių vaisių, gazuotų gėrimų.  Rekomenduojama išskalauti burną vandeniu ir valyti dantis po pusės valandos. Jeigu ir nejaučiame jokių dantų ligų reikėtų profilaktiškai apsilankyti pas odontologą du kartus metuose.

     Net ir laikantis visų asmeninių burnos higienos rekomendacijų reikalinga profesionali burnos higienos procedūra, kurios metu specialių prietaisų pagalba valomi visi dantų paviršiai, šalinami susiformavę akmenys ir apnašos, dantys nupoliruojami.

   Kokiu dažnumu reikėtų atlikti burnos higieną odontologiniame kabinete priklauso nuo asmeninių burnos higienos įpročių,  nuo mitybos įpročių, nuo rūkymo, nuo dantų akmenų susidarymo greičio, nuo burnos ertmės ligų. Rekomenduojama profesionalią burnos higieną atlikti  1-2 kartus per metus, bet apsilankius pas burnos higienistą kiekvienas išgirsta asmenines gydytojo rekomendacijas pagal esamą burnos sveikatą. Kartais reikia profesionalią burnos higieną atlikti kas tris mėnesius.

 

 

     Dažniausias dantų pažeidimas – kariesas (ėduonis). Dantų ėduonis – tai mikroorganizmų gaminamų rūgščių sukeltas danties kietųjų audinių pažeidimas.

 

 

     Kariesui išsivystyti būtini veiksniai:

 • mikroorganizmai;
 • angliavandeniai;

 

     Dantų ėduonies atsiradimo  priežastys:

 • nereguliari burnos higiena;
 • per reti vizitai pas gydytoją odontologą;
 • didelis cukraus ir kitų angliavandenių vartojimas;
 • dažnas užkandžiavimas, po kiekvieno valgio nepraskalaujant burnos;
 • nepakankamas vartojamų skysčių kiekis;
 • rūkymas.

 

     Pagrindiniai ėduonies simptomai:

 • pakitusi danties spalva;
 • blogas burnos kvapas;
 • danties skausmas valgant;
 • danties skausmas geriant šaltus ir karštus gėrimus;
 • vizualiai matomos tamsios dėmės arba apčiuopiamos danties deformacijos;
 • pūliai aplink dantį;
 • gali būti paburkusios dantenos.

 

     Siekiant išvengti ankstyvojo dantų ėduonies  reikia nuo pat kūdikystės vengti saldintų skysčių, nepalikti kūdikiui buteliuko su gėrimu vietoje čiulptuko, kuo ankščiau pratinti gerti iš puodelio.

    Ėduonis ypač pažeidžia dygstančius dantis, kurie yra mažiau mineralizuoti. Dygimo laikotarpiu  dantys ilgą laiką nedalyvauja kramtyme, dėl to susidaro palankios sąlygoms kauptis apnašoms ant jų paviršių. 

 

     Netinkama ir nesureguliuota mityba, per didelis cukraus kiekis, maistinių medžiagų trūkumas gali sąlygoti ėduonies išsivystymą, todėl tėvai nuo kūdikio gimimo turi rūpintis tinkama vaiko burnos higiena ir visaverte mityba.

 

    Daugiau nei 40 metų pasaulyje vaikų ėduonies profilaktikai naudojami silantai. Apsaugine medžiaga hermetizuojamos nuolatinių krūminių dantų vagelės. Taip apsaugomi dantys, neleidžiant patekti bakterijoms bei angliavandeniams, kauptis apnašoms bei maisto likučiams.

    Tyrimais nustatyta, kad laiku padengus vaikų dantis silantais, galima išvengti apie 80 procentų dantų ėduonies atvejų, o kartu – ir brangesnių bei sudėtingesnių dantų gydymo būdų.

  Nemokama, iš PSDF lėšų kompensuojama vaikų nuolatinių krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis paslauga Lietuvoje teikiama jau septyniolikti metai..

    Nuo 2021 metų sausio 1 dienos Lietuvoje įsigaliojo kai kurie Vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis ir išlaidų kompensavimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto tvarkos aprašo pakeitimai. Nuo šiol dantų silantavimas PSDF lėšomis vaikams gali būti atliekamas ne nuo 6 metų, kaip buvo anksčiau, bet nuo pirmojo nuolatinio krūminio danties išdygimo.

 

     Kai kuriems vaikams pirmieji nuolatiniai krūminiai dantys išdygsta jau 5 metų, o kol sueina 6 metai,  jie jau gali būti  pažeisti ėduonies.Pažeisti dantys silantuoti netinkami.

    Silantavimo paslaugos teikiamos vaikams iki 14 metų. Jas teikia gydytojai odontologai su padėjėjais arba burnos higienistai.

   Pas gydytoją odontologą arba burnos higienistą reikia apsilankyti kelis kartus, kol visi nuolatiniai krūminiai dantys bus padengti apsaugine medžiaga. Vieno apsilankymo metu gali būti atliekamas vieno danties, dviejų, trijų ar keturių nuolatinių dantų silantavimas.

 

      Ėduonies profilaktika:

 • tinkama asmeninė ir profesionali burnos higiena;
 • dantų pastos su fluoridu naudojimas;
 • reguliarūs vizitai pas odontologą;
 • tinkama mityba.

 

   Saugokime savo burnos sveikatą, pasirinkdami maisto produktus, kurie turi nedaug angliavandenių. Nepamirškime, kad pienas, sūris, jogurtas yra kalcio šaltinis. Mėsoje, kiaušiniuose, paukštienoje yra fosforo, kuris kartu su kalciu yra pagrindinė mineralinė sudedamoji kaulų ir dantų medžiaga. Arbatoje yra fluoro, kuris yra vienas iš svarbiausių elementų ėduonies profilaktikoje. Rinkimės vaisius ir daržoves, kurie nėra labai saldūs arba rūgštūs.

 

     Sumažinkime saldumynus, nes juose esantį cukrų ypač mėgsta ant dantų esančios,kariesą sukeliančios bakterijos. Venkime gazuotų gėrimų, kurie ne tik turi daug cukraus, bet jų sudėtyje esanti angliarūgštė „tirpdo“ dantų emalį. Bet koks lipnus, ilgai burnoje užsilaikantis maistas (traškučiai, ledinukai, irisai ir t.t.) skatina emalį skaidančių rūgščių gamybą. Pavartojus tokio maisto reikia dantis kruopščiai išskalauti vandeniu, taip pašalinant maisto likučius nuo dantų paviršių.

 

    Siekiant išsaugoti burnos sveikatą labai svarbus yra tėvų pavyzdys. Vaikai, matydami kaip kasdien atsakingai tėvai rūpinasi burnos sveikata, įgaus puikius įgūdžius, išmoks atsakingai rūpintis savo dantimis.

 

Tegul visų mūsų dantys blizga švara, šypsenų netemdo jokios burnos ligos!

 

Kaip vertinate teikiamų paslaugų kokybę?
sveika mokykla 20 metų