biuras@alytausvsb.lt (8 315) 51 653

Europos supratimo apie antibiotikus diena

2020-11-18

 

Antibiotikai – vaistai, kurie naudojami siekiant gydyti bakterines infekcijas. Jie sunaikina bakterijas arba sustabdo jų dauginimąsi. Atsparumas antibiotikams išsivysto, kai įvyksta bakterijos pasikeitimas kaip atsakas į ją veikiantį vaistą, o tokių bakterijų sukeltą infekciją sunkiau išgydyti.

 

Atsparumas antibiotikams padidina sveikatos priežiūros išlaidas, prailgina gydymo ligoninėje laiką bei didina mirtingumą. Pasauliui reikia skubiai keisti požiūrį į antibiotikų skyrimą bei vartojimą, kadangi didėja infekcijų, tokių kaip pneumonija, tuberkuliozė, gonorėja, kurias darosi sunkiau, o kartais neįmanoma išgydyti dėl mažėjančio antibiotikų efektyvumo, skaičius.

 

Apskaičiuota, kad vien tik Europos Sąjungoje antimikrobiniams vaistams atsparios bakterijos yra maždaug 25 000 mirties atvejų priežastis ir kainuoja daugiau nei 1,5 mlrd. JAV dolerių kasmet, vertinant sveikatos priežiūros išlaidas.

 

Šalyse, kuriose antibiotikus galima įsigyti be recepto, atsparumo atsiradimas ir plitimas yra didžiausias. Šalyse, kuriose nėra patvirtintų gydymo gairių, sveikatos priežiūros specialistai antibiotikus gydymui skiria dažniau, nustatomas per didelis antibiotikų vartojimas visuomenėje.

Jeigu nebus imtasi skubių veiksmų, grėsmė netrukus nebeturėti efektyvių antibiotikų bus labai reali, o tai reiškia, kad paplitusios infekcijos bei smulkūs sužalojimai vėl gali tapti mirtini.

 

Kiekvienas žmogus gali prisidėti prie antibiotikų atsparumo augimo mažinimo. Veiksmai nesudėtingi ir puikiai žinomi, o dideli pokyčiai prasideda nuo individualių mažų žingsnelių.

 

Keletas būdų tai padaryti yra:

 • Reguliariai plauti rankas, praktikuoti tinkamą maisto higieną, vengiant artimo kontakto su sergančiu žmogumi, skiepytis reikiamu metu.
 • Vartoti antibiotikus tik su gydytojo paskyrimu.
 • Suvartoti visą paskirtų antibiotikų kursą.
 • Niekada nevartoti antibiotikų likučių.
 • Niekada nesidalinti antibiotikais su kitais.

 

Būtina atsiminti:

 • Kai kurios virusinės infekcijos praeina savaime ir jokio gydymo nereikia. Skirkite sau laiko pasveikti;
 • Tiek virusų, tiek bakterijų sukeltos infekcijos turi panašių ligos simptomų; 
 • Antibiotikai veikia tik bakterijų sukeltas infekcijas, virusų antibiotikai tiesiog neveikia;
 • Antibiotikai gali veikti ne tik infekciją sukėlusias bakterijas, bet ir gerąsias organizmo bakterijas;
 • Dažnas ir neteisingas antibiotikų vartojimas skatina atsparių antibiotikams bakterijų vystymąsi;
 • Bakterijos yra gyvi mikroorganizmai, kurie stengiasi išgyventi ir sukuria apsauginius mechanizmus savo viduje prieš antibiotikų veikimą. Šiuos mechanizmus bakterijos perduoda viena kitai – todėl atsparių antibiotikams bakterijų skaičius didėja;
 • Antibiotikus būtina vartoti tiek dienų ir tokiomis dozėmis, kiek paskyrė gydytojas.

 

 

Svarbiausia stiprinkite savo imunitetą, laikykitės rankų higienos, čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, kilus klausimams visada pasikonsultuokite su gydytoju.

Saugokite save ir kitus!

 

Higienos instituto informacija

Kaip vertinate teikiamų paslaugų kokybę?
sveika mokykla 20 metų