biuras@alytausvsb.lt (8 315) 51 653

Gruodžio 1 – oji – Pasaulinė AIDS diena

2017-12-01

      Kiekvienais metais gruodžio 1-ąją minima Pasaulinė AIDS diena. Šia diena siekiama priminti visuomenei apie ŽIV/AIDS bei užkirsti kelią klastingai ir nepagydomai ligai. Svarbiausias minimos dienos tikslas – paaiškinti visuomenei šios ligos plitimo bei apsisaugojimo būdus ir ieškoti efektyviausių problemos socialinių bei medicininių sprendimo būdų. Nuo to laiko, kai 1981 metais JAV buvo užregistruotas pirmasis šios ligos atvejis, jau mirė beveik 40 milijonų vyrų, moterų ir net vaikų, o susirgimų tendencija išliko ta pati.

 

     ŽIV – tai žmogaus imunodeficito virusas, kuris, patekęs į žmogaus organizmą, naikina baltuosius kraujo kūnelius (limfocitus). Limfocitai imuninėje sistemoje saugo organizmą nuo bakterijų, virusų, grybelių, pirmuonių. Užsikrėtę šiuo virusu žmonės paprastai gerai jaučiasi dar ilgus metus (vidutiniškai 10 metų). ŽIV infekcijai progresuojant, imuninė sistema iš lėto silpsta ir žmogus tampa neatsparus įvairioms ligoms ar infekcijoms. Iš visų imunitetą silpninančių priežasčių labiausiai sistemą naikina ŽIV.

 

     Liga, kurią sukelia ŽIV, pavadinta AIDS (angl. Acquired Immune Deficiency Syndrome) – įgytas imuniteto nepakankamumo sindromas. AIDS yra vėlyvoji ŽIV infekcijos stadija. Liga diagnozuojama tada, kai ŽIV visiškai sunaikina žmogaus imuninę sistemą ir išsivysto taip vadinamos oportunistinės infekcijos. Žmogus gali susirgti plaučių uždegimu ar meningitu, įvairių rūšių vėžiu arba tuberkulioze. Infekcijas sukelia paprastai žmogui visai nepavojingos jo viduje nuolatos gyvenančios bakterijos ir žmogus miršta.

 

ŽIV infekcijos sukėlėjas

 

     ŽIV priklauso retrovirusų grupei, vadinamai lentivirusais (lot. lenti – „lėtas“), nes jie vystosi lėtai. Praeina ne vieneri metai, kol pasireiškia ŽIV infekcijos simptomai. ŽIV atakuoja žmogaus imuninę sistemą, kuri gali apsaugoti žmogų nuo infekcijų. Mokslininkai nustatė du ŽIV tipus: ŽIV-1 ir ŽIV-2, kurie yra šiek tiek genetiškai skirtingi. Lietuvoje paplitęs ŽIV-1 tipas, o ŽIV-2 vyrauja Vakarų Afrikoje ir plinta ne taip lengvai kaip ŽIV-1. Žmogus gali užsikrėsti abiejų tipų virusais vienu metu.

 

Infekcijos šaltinis

 

     Infekcijos šaltinis yra imunodeficito virusu užsikrėtęs žmogus. ŽIV randama keturiuose žmogaus organizmo skysčiuose: kraujyje, makšties išskyrose, spermoje, motinos piene. Virusu užsikrečiama tiesiogiai patekus ŽIV užkrėstų organizmo skysčių į kraują, per gleivines ar pažeistą odą. Nedidelė ŽIV koncentracija randama šlapime, seilėse, ašarose, prakaite, bet ji nekelia užsikrėtimo pavojaus. Virusui imlūs visi žmonės. Specifinės imunoprofilaktikos nėra, vakcina dar tik kuriama.

 

ŽIV užsikrečiama

 

 • Visų rūšių lytinių santykių metu, jeigu vienas iš partnerių yra užsikrėtęs ŽIV.
 • Perpilant kraują, transplantuojant organus arba dalijantis užkrėstais švirkštais ir adatomis (pvz., vartojant narkotikus).
 • ŽIV gali užkrėsti motina savo vaiką nėštumo, gimdymo metu arba maitindama krūtimi.
 • Darant tatuiruotes ir kraujo ritualus (netinkamai dezinfekuojamos adatos ar peiliai gali tapti infekcijos šaltiniu).

 

ŽIV atsparumas

 

ŽIV neatsparus chlorui, spiritui, dezinfekcinėms medžiagoms, o virinamas 100° C temperatūroje žūva iš karto.

ŽIV atsparus šalčiui, ultravioletiniams ir rentgeno spinduliams.

 

 

ŽIV neplinta

 

 • Oro lašeliniu būdu. Neužkrečiama kosint, čiaudint, bučiuojantis, per prakaitą ar ašaras.
 • Buitiniu keliu ir socialinių kontaktų metu. Neužsikrečiama naudojantis tualetu, vonia, baseinu sauna, indais, sporto įrankiais, liečiant vienas kitą, žaidžiant, gyvenant šalia infekuoto asmens, valgant infekuoto asmens paruoštą maistą.
 • Per vabzdžių įgėlimus. ŽIV neplatina nei uodai, nei erkės.

 

ŽIV infekcija turi šias stadijas:

 

 • inkubacinis laikotarpis;
 • ūmi ŽIV infekcija;
 • lėtinė besimptomė stadija;
 • simptominė ŽIV liga;
 • AIDS.

 

ŽIV simptomai

 

     Netgi užsikrėtęs ŽIV žmogus daugelį metų gali visiškai nejausti ligos simptomų, todėl gali užkrėsti kitus asmenis. Per dešimt metų pusei užsikrėtusių ŽIV išsivysto AIDS liga. AIDS požymiai priklauso nuo to, kaip greitai ŽIV virusas sugriauna žmogaus imuninę sistemą. Ši liga vystosi palaipsniui ir AIDS simptomai juntami tik praėjus kuriam laikui.

 

AIDS simptomai:

 

 • kūno masės mažėjimas;
 • raumenų skausmas;
 • sąnarių skausmas;
 • karščiavimas;
 • bendras silpnumas;
 • limfmazgių padidėjimas;
 • ryklės skausmas;
 • viduriavimas;
 • naktinis prakaitavimas;
 • bėrimas;
 • mieguistumas.

 

Diagnozė

 

     Liga diagnozuojama, kai tiriant kraują, atliekamas ŽIV testas. Pirminį tyrimą dėl ŽIV galima atlikti poliklinikose, šeimos medicinos centruose ir kitose sveikatos priežiūros įstaigose. ŽIV yra sunkiai aptinkamas organizme, todėl užsikrėtimui nustatyti naudojami metodai, nustatantys antikūnus prieš ŽIV. Antikūnai kraujyje randami nuo užsikrėtimo momento praėjus nuo keturių savaičių iki kelių mėnesių. Žmonės, kurių organizme aptinkamas ŽIV, vadinami infekuotais.

 

Profilaktika

 

     Siekiant neužsikrėsti ŽIV, visada bet kokių lytinių santykių metu rekomenduojama naudoti prezervatyvą. Svarbu turėti pastovų lytinį partnerį, t. y. kuo rečiau užsiimsite nesaugiu seksu su nepažįstamais, tuo mažesnė tikimybė užsikrėsti ŽIV. Jei sergama kokia nors kita lytiškai plintančia liga (LPL), būtina ją išsigydyti, nes padidėja rizika užsikrėsti ŽIV.

 

     Siekiant išvengti per kraują perduodamo ŽIV, nesinaudoti kitų panaudotais (nesteriliais) švirkštais ar adatomis, manikiūro, pedikiūro, tatuiruočių darymo ar kitais instrumentais. Vengti kraujo ir jo produktų perpylimo. Kai yra kontaktas su paciento biologiniais skysčiais, privaloma naudoti asmenines apsaugos priemones ir vengti mikrotraumų darbo metu.

 

     ŽIV perdavimo iš motinos vaikui profilaktikai skiriami ARV vaistai moters nėštumo ir gimdymo laikotarpiu. Naujagimiui po gimimo skiriamas prevencinis gydymas ir rekomenduojama jo nemaitinti krūtimi.

 

Ar ŽIV liga išgydoma?

 

     ŽIV liga ir paskutinė jos stadija AIDS yra neišgydoma. Ligai gydyti skiriami antiretrovirusiniai vaistai, kurie slopina viruso dauginimąsi, tačiau visiškai sunaikinti viruso negali.

 

 

 

 

Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija

Kaip vertinate teikiamų paslaugų kokybę?
sveika mokykla 20 metų