biuras@alytausvsb.lt (8 315) 51 653

Hepatitas negali laukti!

2021-07-28

     Liepos 28-oji minima kaip Pasaulinė hepatitų diena. Ši data skirta informuoti visuomenei apie virusinius hepatitus (kepenų uždegimą, galintį sukelti sunkią kepenų ligą ir kepenų ląstelių vėžį). Šių metų kampanija vadinasi „Hepatitai negali laukti“ tai, pasauliniu mastu reikštų, jog iki 2030 m. siekiama kuo skubiau eliminuoti hepatitus kaip grėsmę visuomenės sveikatai.

 

     "Hepatitai negali laukti" - PSO žinutės visuomenei:

  • Žmonės, gyvenantys su hepatitu, negali laukti gyvybę gelbstinčio gydymo.
  • Tyrimai ir gydymas dėl hepatito B nėščiosiom negali laukti. Prevencijos priemonėmis galima užkirsti kelią hepatito B viruso infekcijos perdavimui iš užsikrėtusių motinų jų kūdikiams.
  • Naujagimiai negali laukti savo skiepo nuo hepatito B.
  • Žmonės, paveikti hepatito, negali laukti kol bus apsaugoti nuo stigmos ir diskriminacijos.
  • Bendruomenės organizacijos negali laukti didesnių investicijų.
  • Sprendimų priėmėjai negali laukti ir turi veikti dabar, kad hepatitų eliminavimas taptų realybe per politinę valią ir finansavimą.

 

     Hepatitas - kepenų uždegimas, kurį gali sukelti virusai (hepatito) bei neinfekciniai veiksniai (alkoholis, medikamentai ir pan.). PSO duomenimis, dažniausiai lėtinius hepatitus sukelia hepatito B ir C virusai. Lėtiniai B ir C hepatitai yra dažniausi kepenų cirozės, kepenų vėžio ir su jais susijusių mirčių priežastis. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje kas 30 sekundžių miršta žmogus  nuo su hepatitu susijusių ligų. Iš viso nuo hepatitų B ir C kasmet per metus pasaulyje miršta 1,1 milijonas žmonių bei kasmet užregistruojama 3 milijonai naujų atvejų. Pasauliniu mastu hepatitai - tai antroji mirties nuo infekcinių ligų priežastis po tuberkuliozės.

 

     Pasaulinėje hepatito strategijoje, kuriai pritarė visos PSO valstybės narės, nuo 2016 m. iki 2030 m. siekiama 90 proc. sumažinti naujų hepatito infekcijos atvejų bei 65 proc. sumažinti mirčių skaičių.


 
     Ilgametė sergamumo hepatitais dinamika Lietuvoje rodo, kad  sergamumas ūmiais hepatitais B ir C turi mažėjimo tendenciją, tačiau Lietuvoje išlieka itin aktualūs lėtinių virusinių hepatitų geresnio išaiškinamumo klausimai.
     Hepatitus sukelia penkios pagrindinės hepatito viruso padermės - A, B, C, D ir E.  Nuo hepatitų A, B yra skiepai. C hepatitas yra pagydoma virusinė liga.

 

   


  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informacija

Kaip vertinate teikiamų paslaugų kokybę?
sveika mokykla 20 metų