biuras@alytausvsb.lt (8 315) 51 653

Ką jūs žinote apie antibiotikų vartojimą?

2019-12-04

     Lapkričio 13–18 d. buvo minima – Supratimo apie antibiotikus savaitė. Šiomis dienomis siekiama informuoti visuomenę apie antibiotikus, antibiotikams atsparių bakterijų keliamą grėsmę visuomenės sveikatai bei plėtoti teisingą antibiotikų vartojimą.

 

     Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras siekdamas atkreipti visuomenės dėmesį į gausų ir netinkamą antibiotikų vartojimą, kvietė visus Alytaus miesto gyventojus dalyvauti konkurse, kuris buvo skelbiamas biuro tinklalapyje www.alytausvsb.lt ir facebook paskyroje. Teisingai ir greičiausiai atsakiusieji buvo apdovanoti biuro įsteigtais prizais!

 

     Sveikiname dvi laimėtojas! Giedrę Sadeckienę ir Danutę Baliuskienę

 

    

 

     Antibiotikai vadinami „stebuklingais vaistais“. Apie šią svarbią problemą sužinokite daugiau, atsakydami į konkurso klausimus (TIESA ar MELAS).

 

Antibiotikai naikina ir blogas, ir geras bakterijas. (TIESA)

     Dėl šios priežasties, vartojant antibiotikus gali atsirasti simptomai, patvirtinantys šią tiesą. Šalutinis antibiotikų poveikis gali pasireikšti viduriavimu, makšties ir burnos pienlige, plonosios ar storosios žarnos uždegimu (enterokolitu). Jei, vartojant antibiotikus, turite bet kurį iš šių šalutinių poveikių, būtinai pasakykite savo gydytojui.

 

 

Laikui bėgant žmonės gali tapti atsparūs antibiotikams. (MELAS)

     Daugelis žmonių taip mano, bet tai nėra tiesa. Tai bakterijos tampa atsparios antibiotikams, bet ne žmonės.

 

Lietuvoje yra tik „plataus spektro“ antibiotikų. (MELAS)

     Siauro spektro antibiotikai -  antibiotikai, kurie veikia specifiškai, t.y. prieš tam tikrų rūšių bakterijas. Jie paskiriami, kai tiksliai žinoma, kokios bakterijos sukėlė infekciją. Šie antibiotikai mažiau paveikia naudingas žmogaus organizmui bakterijas negu plataus spektro antibiotikai. 

     Plataus spektro antibiotikai – antibiotikai, kurie veikia  prieš kelių rūšių bakterijas ir yra skiriami tais atvejais, kuomet dar neaišku, kokios bakterijos sukėlė infekciją arba, jei negalavimą sukėlė kelių rūšių bakterijos. Šie antibiotikai  sunaikina daugiau organizmui naudingų bakterijų negu siauro spektro antibiotikai.

 

Jeigu vartojate antibiotikus ir pradedate jaustis geriau, galite nutraukti vaisto vartojimą. (MELAS)

     Svarbu suvartoti visus gydymui paskirtus vaistus. Nustojus vartoti šį vaistą, t. y. nebaigus gydymo kurso kai kurios ligą sukėlusios bakterijos dar gali likti jūsų organizme. Jei bakterijos yra veikiamos tik nedidele antibiotiko doze arba jei antibiotikui nėra suteikta pakankamai laiko sunaikinti bakterijų, likusios bakterijos taps atsparios šiam vaistui. Kitą kartą, kai jūs vartosite antibiotikus, bakterijos nereaguos į juos. Tada gali augti bakterijų skaičius ir sukelti ligą pakartotinai. Jos gali perduoti savo atsparumą vaistams kitai bakterijų kartai.

 

Jei po gydymo lieka nesuvartotų antibiotikų likučių, juos reikia nunešti atiduoti į vaistinę. (TIESA)

     Negalima vartoti antibiotikų likučių. Jūs neturėtumėte vartoti antibiotikų, kurie liko nuo ankstesnės ligos gydymo. Šie antibiotikai sudarytų tik dalį reikiamos dozės. Šios dozės jums veikiausiai nepakaktų pagydyti bakterijų sukeltos infekcijos ir tai gali paskatinti bakterijų atsparumo vystymąsi.  Jei po gydymo kurso jums liko antibiotikų likučio, neišmeskite (nuneškite į vaistinę). Tai ne tik apsaugos Jus, Jūsų artimuosius nuo savigydos pasekmių, bet ir bus puiki proga prisidėti prie visos aplinkos tausojimo!

 

Antibiotikai gali padėti esant peršalimui arba gripui. (MELAS)

     Virusai sukelia visas peršalimo ligas ir gripą. Jie taip pat gali sukelti bronchitą, pasireiškiantį kosuliu, faringitą (gerklės skausmą). Antibiotikai nenaikina virusų. Peršalus ar sergant gripu vartojami antibiotikai nepaveikūs ir jūs greitai nepasijusite geriau. Vartojant antibiotikus šiais atvejais, kai kurios bakterijos taps atsparios. Taip gali atsitikti ir vaikams. Vaikai dažnai žaidžia kartu ir gali lengvai perduoti atsparias bakterijas vieni kitiems. Tai dar labiau apsunkina problemą. Jūsų gydytojas tikriausiai paskirs antibiotikų, jei turėsite ausies infekciją, lėtinį sinusitą, anginą ar šlapimo takų infekciją. Daugelį šių infekcijų sukelia bakterijos.

 

Jei manote, kad antibiotikas būtinas jūsų ligai pagydyti, jūs turite reikalauti, kad gydytojas paskirtų šį vaistą. (MELAS)

     Naudojant antibiotikus, kai jų nereikia, jūs padedate bakterijoms tapti atspariomis. Daugeliu atvejų yra paskiriami antibiotikai, kai jų nereikia, pavyzdžiui, peršalimo ligoms ar kitoms virusinėms infekcijoms gydyti. Geriau paklauskite gydytojo, kodėl antibiotikas jums nebuvo išrašytas, bet ne reikalaukite, kad išrašytų. Jūsų gydytojas yra geriausias informacijos šaltinis apie antibiotikų naudojimą.

 

Visus antibiotikus yra nesaugu vartoti nėštumo ir žindymo laikotarpiu. (MELAS)

     Būtinai pasakykite savo gydytojui, jei žindote kūdikį.

     Pagal taip, kaip jie veikia nėščiąją ir jos vaisių, motiną ir jos kūdikį, antibiotikai skirstomi į tris grupes:

  • Pirmos grupės antibiotikai nėštumo metu yra draudžiami, nes toksiškai veikia vaisių: tai levomicetinas, tetraciklinas, trimetoprinas, streptomicinas.
  • Antrąją grupę reikėtų naudoti atsargiai: aminoglikozidai, sulfanilamidai (gali sukelti geltą), nitrofuranai (gali suardyti vaisiaus eritrocitus). Šiuos antibiotikus skiria tik labai rimtais atvejais: jeigu sergama sunkia liga, kurios sukėlėjai kitiems antibiotikams atsparūs, arba tada, kai ankstesnis gydymas pasirodo neefektyvus.
  • Trečioji grupė vaisiaus neveikia: tai penicilinai, cefalosporinai, eritromicinas. Jais galima gydyti ir nėščiąsias.

 

Antibiotikai naikina ir bakterijas, ir virusus, kurie sukelia ligas. (MELAS)

     Antibiotikai naikina tik bakterijas. Jie nenaikina virusų. Vartojant antibiotikus bakterijos kartais yra atsparios arba tampa atspariomis. Bakterijos gali tapti atspariomis, jei antibiotikus vartosite virusinių infekcijų gydymui ar neužbaigsite gydymo (nesuvartosite visų paskirtų antibiotikų). Atsparios antibiotikams bakterijos gali sukelti tam tikras ligas, kurias sunkiau gydyti, pvz., tuberkuliozė, pneumonijos, meningitai. Kartais tam tikros rūšies atsparios antibiotikams bakterijos gali perduoti atsparumą kitų tipų bakterijoms.

 

Dažnai vartojant antibiotikus gali pasireikšti poveikis (pvz., viduriavimas). (TIESA)

     Vartojant antibiotikus yra naikinamos ir gerosios bakterijos kurios palaiko gerąją žarnyno mikroflorą, palaiko normalią organizmo virškinimo veiklą.

 

Antibiotikų vartojimas paukštininkystėje, gyvulininkystėje ir žemės ūkyje prisideda prie atsparių antibiotikams bakterijų atsiradimo ir plitimo. (TIESA)

     Antibiotikų naudojimas gyvulininkystėje didina riziką, kad vaistams atsparios bakterijos bus perduotos žmonėms, nes kartais antibiotikų duodama tam, kad gyvūnas greičiau augtų (kiaulės ir paukščiai antibiotikų gauna nuo penkių iki dešimties kartų daugiau nei karvės ar avys).

Kaip vertinate teikiamų paslaugų kokybę?
sveika mokykla 20 metų