biuras@alytausvsb.lt (8 315) 51 653

Majonezas ir šventinis stalas. Ar įmanoma be jo?

2021-04-02

Artėja gražiausia pavasario šventė – Velykos. Jos stalas neįsivaizduojamas be kiaušinių ir majonezo, kuris kaip pagrindinis akcentas dominuoja ne tik prie margučių, tačiau ir įvairiose salotose bei mišrainėse.

 

Majonezas – produktas, kurio reikėtų vengti

 

Mitybos specialistų nuomone, tiek dėl majoneze esančios sudėties, tiek dėl jo poveikio sveikatai, parduotuvėje pirktas produktas neturėtų stovėti ant mūsų stalo. Majonezas tikrai nepadeda pagerinti sveikatos ar sumažinti kūno apimčių. Tai labai kaloringas, daug riebalų turintis produktas. Pramoniniu būdu išgautas majonezas, turi daugiau neigiamos, nei teigiamos naudos, dėl jame esančių priedų. Majonezas siejamas su širdies, kraujagyslių ligomis, ateroskleroze ir kitais negalavimais.  

 

Majonezo blogybės

 

Kalorijos  - viename šaukšte majonezo yra apie 90 kalorijų, t. y. 4,5 proc. rekomenduojamo dienos kiekio šaukšte. Taigi kasdien majonezo valgantys žmonės stipriai viršija dienos kalorijų kiekį, o tai gresia antsvoriu ar net nutukimu.

 

Riebalai  - šaukšte majonezo yra 10 g riebalų, o tai sudaro 15,4 proc. dienos riebalų normos, 1,5 g perdirbtų riebalų, t. y. 7,5 proc. dienos normos. Riebalų su saiku galima vartoti aktyviai gyvenantiems žmonėms, bet dauguma vartoja per daug riebalų, ypač perdirbtų. Valgant per daug perdirbtų riebalų, didėja širdies ligų rizika.Cholesterolis  - šaukšte majonezo yra 5 mg cholesterolio, t. y. 1,7 proc. rekomenduojamo dienos kiekio. Medikų teigimu, cholesterolio perteklius kaupiasi ant kraujagyslių sienelių, todėl gresia širdies ligos, insultas ir kt. sveikatos problemos.

 

Druska -  šaukšte majonezo yra apie 90 mg druskos – 3,8 proc. rekomenduojamo dienos kiekio. Sveikatos apsaugos specialistų teigimu, organizmui reikia šiek tiek druskos, kad funkcionuotų nervai ir raumenys, bet dauguma žmonių valgo per daug druskos, dėl to gali padidėti kraujospūdis, galimi ir kitokie sveikatos sutrikimai.

 

Įvairūs priedai - majoneze esantys priedai skirstomi į nekenksmingus ir pavojingus. Taigi, vienų E bijoti nereikia, o kitus reikėtų apeiti iš tolo.

 

Nekenksmingi priedai:

 

E160A - Karotenų mišinys, Beta karotenas (Beta-karotinas, beta karotinas, betakarotinas, betakarotenas, beta karotenas).

 

E202 – Kalio sorbatas (t-2, 4-heksadieno rūgšties kalio druska; 2-propenilakrilo rūgšties kalio druska ).

 

E330 – Citrinų rūgštis (Citrinos rūgštis, Citrinos rūgštis, citrinų rūgštis) – Citrinų rūgštis yra kiekvieno gyvo organizmo sudėtyje, kaip dalinis visų kūno ląstelių medžiagų apykaitos raktas. Didelės koncentracijos randamos citrusiniuose vaisiuose, kivi, braškėse ir kituose vaisiuose. Gali kilti arba paūmėti šios ligos:alergija, astma.

 

E412 – Guaro derva (Guaro guma) – Natūralus polisacharidas, išskiriamas iš guaro krūmo (Cyamopsis tetragonolobus ), aptinkamo Pakistane ir Indijoje. Gali kilti arba paūmėti šios ligos:Dujų kaupimasis, vidurių pūtimas.

 

E415 – Ksantano derva (Ksanato guma) – Natūralus polisacharidas, išskiriamas Xanthomonas campestris bakterijų iš cukraus ir melasos. Gali kilti arba paūmėti šios ligos: dujų kaupimasis, vidurių pūtimas.

 

Blogieji priedai:

 

E211 – Natrio benzoatas (Benzenkarboksilo rūgšties natrio druska; dracilo rūgšties natrio druska; fenilkarboksilo rūgšties natrio druska, konservantas natrio benzoatas) – Benzoinė rūgštis, benzoatai ir benzoinės rūgšties esteriai dažniausiai randami daugelyje vaisių, ypač uogų. Spanguolės yra labai turtingos benzoine rūgštimi. Be vaisių, benzoatų pasitaiko grybuose, cinamone, gvazdikėliuose ir kai kuriuose pieno produktuose (dėl bakterijų fermentacijos). Pramoniniams tikslams gaminama iš tolueno. Sureagavus su Vitaminu C išsiskiria benzolis, kuris yra žinomas kancerogenas. Gali kilti arba paūmėti šios ligos: alergija, astma, hiperaktyvumas, vėžiniai susirgimai, mutageniškumas.

 

E385 – Kalcio dinatrio etilendiamino- tetraacetatas (kalcio dinatrio EDTA) – EDTA kalcio/natrio druska, sintetinis junginys. Gali kilti arba paūmėti šios ligos: alergija, astma, medžiagų apykaitos sutrikimai.

 

E953 – Izomaltas – Gali kilti arba paūmėti šios ligos: alergija, astma.

 

E954 – Sacharinas, Kalcio sacharinas, Kalio sacharinas, Natrio sacharinas – Gali kilti arba paūmėti šios ligos: alergija, astma. Uždraustas: Kanadoje.

 

Alternatyva – naminis majonezas

 

Visai ką kitą galima pasakyti apie naminį majonezą, į kurio sudėtį įeina augalinės kilmės aliejus, kiaušinio tryniai, garstyčios, druska, actas. Puiku, jei tai būtų naminiai kiaušiniai.  Toks majonezas turi apie 80 proc. riebalų – taip, jis labai kaloringas, tačiau  savo teigiamomis savybėmis gerokai lenkia majonezą išgautą pramoniniu būdu. Tačiau ir čia nereikėtų prarasti saiko. Tai nėra produktas, kuris turėtų puikuotis ant jūsų stalo kasdien, tai – produktas, kurį vartoti reikėtų labai retai.

 

Šventiškesnis naminio majonezo receptas:

Kaip alternatyvą majonezui galima naudoti graikišką jogurtą, rikotos sūrį, humusą ar avokadą, – tai produktai, kurie puikiai atstos majonezą.

 

Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

Kaip vertinate teikiamų paslaugų kokybę?
sveika mokykla 20 metų