biuras@alytausvsb.lt (8 315) 51 653

Mokyklinio amžiaus vaikų nugaros skausmas ir įtaką turintys veiksniai

2022-12-06

    Vaikų ir paauglių, suaugusiųjų laikysena – yra sveikatos pamatas. Netaisyklinga laikysena kelia susirūpinimą visame pasaulyje. O labiausiai mokyklinio amžiaus vaikų nusiskundimai susiję su diskomfortu ir nuovargiu, ir skausmu yra jaučiami nugaroje.

 

    Skausmas – ne tik svarbi apsauginė organizmo reakcija, dažniausiai priverčianti kreiptis pagalbos. Tai neigiamas emocinis potyris, dažnai nesusilaukiantis deramo dėmesio, ypač vaikų atveju. Manymas, kad vaiko nugaros ar kitas skausmas, palyginti su suaugusiojo, yra mažesnis ir greičiau praeinantis, ugdantis charakterį, yra niekuo nepagrįsta. Atvirkščiai – vaikai jautresni skausmui nei suaugę ir labiau jaučia viską. (Dudonienė, 2020).

 

    Nuo nugaros skausmo visais laikais kentėjo žmonės. Stuburo ligos yra labai paplitusios: apie 80% civilizuoto pasaulio gyventojų bent kartą yra jautę vienokio ar kitokio intensyvumo nugaros ar kitokį skausmą, o apie 20% gyventojų dažnai pasikartojantis nugaros skausmas kurie būna tris ir daugiau dienų. Nepaisant medikų patarimų, vaistų bei fizioterapijos įrangos gamintojų pastangų, problema nėra išspręsta, vis daugiau ligonių neišvengia stuburo operacijų. Visose amžiaus grupėse yra paplitusios stuburo ligos (Jan Hartvigsen, 2018).

 

    Žinoma, kad visos ligos jaunėja jo serga ne tik suaugę, bet vaikai ir paaugliai. Nugaros skausmai gali jau gali pasireikšti labai anksti, netgi nuo 8 – 10 metų. Nustatyta, jog 57,8%  mokyklinio amžiaus vaikų skauda nugarą. Tarp vaikų ir paauglių, kaip ir suaugusių, skausmai yra dažnas reiškinys: jis pasireiškia 70% – 80% asmenų iki 20 metų amžiaus. Skausmo pasireiškimas didėja su amžiumi ir daugiau tarp mergaičių nei berniukų (Mark J Hancock, 2018).

 

    Dubrovskaja (cit. Adaškevičienė, 2008) teigia, kad vaikas nėra suaugusiojo miniatiūra. Vaikų anatominiai ir fiziologiniai skirtumai įrodo, kad augantis ir besivystantis organizmas turi daug svarbių ypatybių, skiriančių jį nuo suaugusiųjų. Stuburas turi būdingą formą, kuri priklauso nuo žmogaus amžiaus ir individualių savybių.  

 

    Sustiprėjus stuburo raiščiams, linkiai vis labiau ir labiau fiksuojasi. Jie formuojasi iki 7 – 12 m. Stuburo išlinkimai padidina stuburo stangrumą ir lankstumą, todėl einant, bėgant, šokinėjant, darant įvairius staigius judesius stuburas spyruokliuoja ir apsaugo galvą (smegenis) nuo sukrėtimo (Dudonienė, 2020). Linkiai galutinai susiformuoja iki 18 – 20 metų (Zachovajevas, Karpavičienė, 2001).

 

 

    XXI amžius žmonių gyvenimo būdas yra mažai judrus: pamokos mokykloje, darbas su išmaniosiomis technologijomis (kompiuteriu, telefonu ir kt.), ilgas televizoriaus žiūrėjimas, fizinės veiklos trūkumas, sunkių kuprinių nešiojimas. Buvimas ilgą laiką vienoje padėtyje, netaisyklingas sėdėjimas gali sukelti stuburo iškrypimą, laikysenos pasikeitimą, o tai nulemia nugaros nedidelius ir didelius skausmus. Tai ne vien suaugusiųjų problema. Šiuos nusiskundimus išsako netgi vaikai ir paaugliai. Šiuolaikiniai vaikai neįsivaizduoja savo gyvenimo be kompiuterio, telefono. Dažnai atsiranda netgi priklausomybė nuo jo. Tai turi dideles pasekmes sveikatai ankstyvame amžiuje. Vaikai tampa mažai judrūs ir aktyvūs, įgyja blogų įpročių, kurių metams bėgant atsikratyti vis sunkiau. (Jan Hartvigsen, 2018).

 

    Vaikai daug laiko praleidžia pasyviai prie televizoriaus ar kompiuterio ekranų. Sėdėjimą prie kompiuterių, mažą fizinį aktyvumą, priverstinę nepatogią kūno padėtį galima priskirti prie rizikos veiksnių, kurie per tam tikrą laiką sukelia lėtinius arba ūminius nugaros skausmus (Mark J Hancock, 2018).

 

    Kompiuteris - tikrai yra nuostabus darbo instrumentas, bet sparti kompiuterių technologijų įvairovė lėmė tai, kad daugelio žmonių darbo vietos be kompiuterio nebeįmanomos įsivaizduoti. Su laiku buvo pastebėta ne tik darbo su kompiuteriu privalumai, bet ir neigiamas poveikis suaugusiųjų, paauglių ir vaikų  sveikatai, bei laikysenai. Per pakankamai trumpą laiką technologijų kiekis ir jų pobūdis tiek išaugo, kad nepastebima kaip vaikai ir paaugliai išmaniųjų telefonų, kompiuterių, planšetinių kompiuterių naudojimą priima kaip įprastą kasdieninę veiklą ir laisvalaikio praleidimą, dingsta verbalinis bendravimas tarpusavyje. Bet vis besikeičiantis technologijų pobūdis, padarė įrenginius mobilius ir penešamus visur su savimi į betkurią vietą (Budrienė, 2022).

 

    Dėja kartu su šiuolaikinių technologijų atsiradimu pasireiškė vaikų bei paauglių dažni nusiskundimai kaklo, pečių juostos, viršutinės ir apatinės nugaros dalies skausmais. Pastebėta vis dažniau pasireiškianti netaisyklinga laikysena, iškrypimai ir sumažėjusi statinė liemens raumenų ištvermė. Manoma, kad tai yra rezultatas, tiesiogiai susijęs su technologijų naudojimo trukme ir neribojamu laiku prie jų, nesilaikymą ir infromacijos trūkumą apie taisyklingą, ergonomišką šių  įrenginių naudojimą (Timienė, 2018)

 

    Mokyklinio amžiaus vaikai, praleidžiantys daug laiko prie kompiuterio, skundžiasi įvairiais negalavimais: nuovargiu, galvos ir akių skausmu, diskonfortu įvairiuose kūno srityse, galūnių tirpimu ir kt. Ilgas sėdėjimas prie kompiuterio, netaisyklinga laikysena stovėjimas ir sėdėjimas, ergonomiškai nepritaikyti baldai lemia ne tik sprando bei nugaros raumenų nuovargį ir skausmus, bet ir plaštakų ir rankų skausmus (Timienė, 2018).

 

    Nugaros skausmo priežastys gali būti įvairios (Gedminaitė, 2020):

 • stuburo patologija,
 • netaisyklinga laikysena,
 • neurologinės (uždegiminiai procesai),
 • medžiagų apykaitos sutrikimai,
 • augliai,
 • infekciniai židiniai,
 • ligos,
 • traumos.

   

Jauni žmonės kol nejaučia skausmų, tai netausoja stuburo. Dėl netaisyklingo sėdėjimo pradeda vystytis stuburo iškrypimai. Pirmiausia tai būna vaikams, kurių nugaros raumenys yra silpniau išvystytę. Pradžioje stuburas krypsta į šonus, vystosi skoliozė. Skoliozė – šoniniai stuburo iškrypimai. Tai pat išsiskiria tokios iškrypimo formas:

 • įgimtos skoliozės dėl ydingos vieno ar kelių slankstelių sklaidos;
 • skoliozės dėl įgimtos ar įgytos trumpesnės kojos (statinė skoliozė);
 • skoliozės susidariusios brendimo metu be akivaizdžių priežasčių (idiopatinės skoliozės).

   

    Neretai – ir dėl stiprių psichinių ar emocinių išgyvenimų (Gedminaitė, 2020).

 

    Fizinis aktyvumas glaudžiai susijęs su sveikata. Šie veiksniai užtikrina harmoningą vaiko raidą, gerą vaikų bei suaugusiųjų savijautą, darbingumą, padeda išvengti daugelio ligų. Vieną iš tokių – nugaros skausmų (Budrienė, 2022).

 

    „Mintis, kad bet kurio amžiaus žmogui reikia pakankamai judėti, kad kūno kultūra ir sportas turi pakeisti fizinio darbo stoką, niekam nėra nauja. Juk stovintis vanduo pelkėja, apsineša plūdena. Taip ir žmogaus organizmas.” (cit. Adaškevičienė, 2008).

 

 

 

 

 

 Literatūra:

 

 • Timienė, A. (2018). Jogos ir ciguno pratimų efektyvumas nugaros skausmą patiriantiems moksleiviams (Doctoral dissertation, Klaipėdos universitetas).
 •  
 • Gedmantaitė, A., & Dudonienė, V. (2020). Šiuolaikinių technologijų naudojimo trukmės poveikis paauglių laikysenai ir liemens raumenų statinei ištvermei. Reabilitacijos mokslai: slauga, kineziterapija, ergoterapija2(23), 6-17.
 •  
 • Budrienė, L., & Gudaitė, G. (2022). The Effect of Different Physiotherapy Programs on Pain, Balance and Trunk Functional Capacity in Adolescents with Low Back Pain. Reabilitacijos mokslai: slauga, kineziterapija, ergoterapija, 1(26), 50-62.
 •  
 • Adaškevičienė, E. (2008). Silpnos sveikatos vaikų fizinis ugdymas. Studijų knyga. Klaipėda: Klaipėdos universiteto leidykla.
 •  
 • Baublienė, R. (2000). Saugūs mankštos pratimai. Metodinis leidinys. Vilnius: LR švietimo ir mokslo m-jos švietimo aprūpinimo centras.
 •  
 • Jan Hartvigsen, Mark J Hancock, Alice Kongsted, Quinette Louw, Manuela L Ferreira , Stéphane Genevay, Damian Hoy, Jaro Karppinen, Glenn Pransky, Joachim Sieper, Rob J Smeets, Martin Underwood, Lancet Low Back Pain Series Working Group (2018) What low back pain is and why we need to pay attention
 •  
 • Zachovajevas, P., Karpavičienė, A. (2001). Anatomijos praktikos darbai. Mokomoji priemonė. Kaunas: LKKA.

 

Kaip vertinate teikiamų paslaugų kokybę?
sveika mokykla 20 metų