biuras@alytausvsb.lt (8 315) 51 653

Nėštumas ir alkoholis: griauname mitus

2020-09-07

Kasmet rugsėjo 9-ąją visame pasaulyje minima Vaisiaus alkoholinio sindromo diena (VAS). Ši diena pasirinkta ne atsitiktinai, mat devinto mėnesio devinta diena simbolizuoja devynis nėštumo mėnesius, per kuriuos moteris turėtų nevartoti alkoholio, keliančio pavojų ne tik jos, tačiau ir būsimo kūdikio sveikatai. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (toliau – Departamentas), siekdamas paminėti šią dieną ir informuoti visuomenę, ypač nėštumą planuojančias ir besilaukiančias moteris, apie alkoholio vartojimo keliamus pavojus bei sugriauti dažnai paplitusius mitus, parengė naują informacinę medžiagą „Nėštumas ir alkoholis: griauname mitus“ Leidinį galite rasti čia (https://ntakd.lrv.lt/uploads/ntakd/documents/files/Prevencija/vas.pdf).

 

MITAS: Truputis alkoholio padės būsimai mamytei atsipalaiduoti ir pagerins kraują

 

FAKTAS: Nėštumo metu nėra saugaus alkoholio kiekio. Jei besilaukianti moteris vartoja alkoholį, didėja persileidimo, priešlaikinio gimdymo rizika, vaisius gali augti lėčiau, būti ligotas ar net žūti. Alkoholio vartojimas nėštumo metu yra dažniausia apsigimimų, raidos ir elgesio sutrikimų priežastis.

 

MITAS: Susilaikyti nuo alkoholio svarbu tik nėštumo pradžioje

 

FAKTAS: Vaisiui alkoholis kenksmingiausias 6–10 nėštumo savaitę, bet alkoholio sukeliami pažeidimai galimi visą nėštumą. Jei moteris nėštumo metu vartoja alkoholį, padidėja tikimybė, kad naujagimis gims neišnešiotas ir svers mažiau, pasireikš naujagimio abstinencijos simptomai, galimi įvairūs vaiko raidos sutrikimai. Tokiems vaikams dažniau būdingi mokymosi sutrikimai, dėmesio ir aktyvumo sutrikimas, impulsyvumas, agresija.

 

MITAS: Išgėrus alaus, pagausėja pieno

 

FAKTAS: Alkoholis ne skatina pieno gamybą, bet ją slopina. Alkoholio koncentracija piene būna panaši ar net didesnė nei motinos kraujyje. Dėl to gali sutrikti kūdikio miego ir maitinimosi režimas: kūdikis suvartos mažiau pieno bei prasčiau miegos. Kuo daugiau alkoholio suvartojama, tuo ilgiau jis išlieka motinos kraujyje ir piene.

 

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas

 www.ntakd.lrv.lt

Kaip vertinate teikiamų paslaugų kokybę?
sveika mokykla 20 metų