biuras@alytausvsb.lt (8 315) 51 653

Panemunės progimnazijoje minėjome Pasaulinę širdies dieną

2019-10-02

Rugsėjo 27 d. Panemunės progimnazijoje minėjome Pasaulinę širdies dieną, kurios tikslas: „Jei norime turėti stiprią širdį – pradėkime judėti“, todėl sporto salėje  sudėliojome „gyvą“ širdį. 

 

Renginio metu sveikatos specialistė matavo kraujo spaudimą, siekiant atkreipti mokinių ir mokytojų dėmesį į rizikos faktorius, sukeliančius širdies ligas, paskatinant sveiką gyvensenos būdą.

 

Per 6 pamoką su 8b klasės mokiniais  diskutavome: kas turi rūpintis kiekvieno sveikata, koks mūsų indėlis norint ją  puoselėti ir išsaugoti, kokį vaidmenį atlieka širdis žmogaus organizme,  ką turime daryti, kad nesusirgtumėme kokia nors širdies ir kraujotakos liga ir kas kenkia mūsų širdžiai. Užsiėmimo metu apžiūrėjome širdies muliažą ir davėme pažadą savo širdžiai: sportuoti, nerūkyti, mylėti.

Tad siekiant iš anksto užkirsti kelią širdies ligoms, rengiamos sveikos gyvensenos užsiėmimai, įvairūs renginiai, teikiamos konsultacijos. Siekiama atkreipti mokinių dėmesį į rizikos faktorius, sukeliančius širdies ligas, paskatinti sveiką gyvensenos būdą. Pabrėžiama, kad širdies veikla daug priklauso nuo taisyklingos mitybos. Širdžiai itin kenkia nutukimas, ne judrumas ir rūkymas. Mokytojai ir mokiniai sužinojo kokių priemonių reikėtų imtis, norint sumažinti rizikos veiksnius, įtakojančius širdies ir kraujagyslių veiklą.

 

Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras vykdo širdies ir kraujagyslių ligų rizikos grupės asmenų sveikatos stiprinimo programą, kurioje gali dalyvauti 40–55 metų amžiaus vyrai ir 50–65 m. amžiaus moterys, kurie priklauso širdies ir kraujagyslių ligų rizikos grupei. Mokytojai kurie patenka į šį tarpsnį ir turi kokį rizikos faktorių buvo paraginti dalyvauti programoje, nukreikti kreiptis į savo šeimos gydytojus.

 

Pagrindiniai širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniai yra rūkymas, padidėjęs arterinis kraujo spaudimas, padidėjusi cholesterolio koncentracija kraujyje, netaisyklinga mityba bei mažas fizinis aktyvumas. Kiti rizikos veiksniai yra antsvoris, nutukimas, stresas.

 

Visiems, norintiems išvengti širdies ir kraujagyslių susirgimų, Europos kardiologų ir Lietuvos kardiologų draugijos rekomenduoja prisilaikyti Sveiko Europiečio kodo – 0 3 5 140 5 3 0.

 

0 – nerūkyti.
3 – tiek kilometrų greitu žingsniu reikia nueiti kasdien arba ėjimą galima pakeisti 30 min. vidutinio intensyvumo fizine veikla.
5 – 5 porcijos daržovių ir vaisių kasdien.
140 – sistolinis arterinis kraujo spaudimas mažesnis nei 140 mmHg.
5 – bendrojo cholesterolio koncentracija kraujyje ne didesnė kaip 5 mmol/l.
3 – mažo tankio („blogojo cholesterolio“) koncentracija kraujyje ne didesnė kaip 3 mmol/l.
0 – nėra antsvorio ir cukrinio diabeto.

 

Raimonda Radzevičienė, Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Kaip vertinate teikiamų paslaugų kokybę?
sveika mokykla 20 metų