biuras@alytausvsb.lt (8 315) 51 653

Pasaulinė kovos su vėžiu diena

2018-02-02

     Tarptautinės vėžio kontrolės organizacijos ir Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) iniciatyva, vasario 4-oji paskelbta Pasauline kovos su vėžiu diena. Ši diena skirta atkreipti dėmesį į vėžio profilaktikos ir ankstyvosios diagnostikos svarbą. Visame pasaulyje mirtingumas dėl piktybinių navikų yra opi problema ir ši problema vis auga. Lietuvoje mirtingumas nuo vėžinių susirgimų yra viena pagrindinių mirties priežasčių po širdies – kraujagyslių sistemos ligų.

 

     Pagal Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenis Lietuvoje 2016 m. mirė 41 106 žmonės, iš jų 19,9 proc.  mirė nuo piktybinių navikų, t.y. 100 000 gyventojų teko 1433,1 mirusiojo. Daugiausiai vyrų mirė nuo trachėjos, bronchų ir plaučių, priešinės liaukos ir skrandžio piktybinių navikų, o daugiausia moterų mirė nuo krūties, storosios žarnos ir kiaušidžių piktybinių navikų.

 

     Žemiau (1 pav.) pateikiama mirtingumas pagal piktybinių navikų lokalizaciją 2016 metais Lietuvoje, Alytaus mieste, Alytaus rajone ir Alytaus apskrityje apžvalga. Didžiausias Alytaus miesto gyventojų mirtingumas nuo piktybinių navikų 2016 metų duomenimis buvo nuo trachėjos- plaučių piktybinių navikų, o antroje ir trečioje vietose – skrandžio ir krūties  piktybiniai navikai.

 

1 pav.  Mirtingumas pagal piktybinių navikų lokalizaciją 2016 m.

(Šaltinis: Higienos instituto Sveikatos informacijos centras)

 

     Daugiausiai 2016 m. Lietuvoje nuo piktybinių navikų mirė (2 pav.) Pagėgių savivaldybėje (496,73/100 000 gyv.), truputį mažiau Lazdijų raj. (432,19/100 000 gyv.), o mažiausias mirtingumas buvo Klaipėdos raj. (199,83/100 000 gyv.). 2016 m. mirtingumas dėl piktybinių navikų padidėjęs ir Alytaus mieste (302,17/100 000 gyv.) ir viršija bendrą Lietuvos gyventojų mirtingumą (285,79/100 000 gyv.).

 

2 pav. Mirusiųjų nuo piktybinių navikų skaičius 2016 m.

(Šaltinis: Higienos instituto Sveikatos informacijos centras, Lietuvos Sveikatos rodiklių duomenų bazė (SRS))

 

Alytaus miesto visuomenės sveikatos biuras ragina žmones laiku pasitikrinti sveikatą

 

     Pirminė ankstyvoji vėžio profilaktika yra labai susijusi su vėžio rizikos veiksnių valdymu. Manoma, kad apie 50 proc. visų piktybinių navikų būtų galima išvengti, jeigu būtų nuosekliai įgyvendinamos vėžio profilaktikos priemonės. Todėl informuojame gyventojus apie vykdomas piktybinių navikų programas ir skatiname jose dalyvauti.

 

Nemokamos prevencinės programos: (apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo lėšų)

 

  • Gimdos kaklelio vėžys  -  skirta moterims nuo 25 iki 60 metų. Atliekama kartą per 3 metus, atliekamas citologinio tepinėlio tyrimas. Gavus jo rezultatus gali būti atliekama biopsiją.
  • Krūties vėžys - skirta moterims nuo 50 iki 69 metų. Atliekama kartą per 2 metus, atliekama momografinis tyrimas.
  • Storosios žarnos vėžys - skirta asmenims nuo 50 iki 75 metų. Atliekama kartą per 2 metus, Pacientui atliekamas slapto kraujavimo testas.
  • Priešinės liaukos (prostatos) vėžys - skirta vyrams nuo 50 iki 70 metų, taip pat ir vyrai nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu.. Atliekama periodiškai, atliekamas kraujo tyrimas, parodantis prostatos specifinio antigeno (PAS) koncentraciją kraujyje.

    

Dėl VISŲ NEMOKAMŲ vėžio prevencinių programų reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris išsamiai supažindins su programomis ir paskirs reikiamus tyrimus.

    

     Taip pat reikia nepamiršti į savo gyvenimo būdą įtraukti sveiką gyvenseną. Atsisakyti alkoholio, nerūkyti, propaguoti sveiką mitybą ir fizinį aktyvumą, nes sveikas gyvenimo būdas gali padėti išvengti įvairių sveikatos problemų, įvairių susirgimų, net onkologinių ligų.

 

Nepamiršk savęs ir savo artimųjų, nedelsk!

 

 

 

Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija

 

 

 

 

Kas privalo rūpintis žmonių sveikata?
sveika mokykla 20 metų