biuras@alytausvsb.lt (8 315) 51 653

Patvirtinta Nacionalinė 2019–2023 metų imunoprofilaktikos programa

2019-02-20

      Lietuva turi naują Nacionalinę imunoprofilaktikos 20192023 metų programą. Ją sausio pabaigoje patvirtino LR sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Taip siekiama Lietuvos gyventojus apsaugoti nuo užkrečiamųjų ligų ir jų komplikacijų, kontroliuoti skiepijimais valdomas užkrečiamąsias ligas –  išlaikyti ne mažesnes kaip 90 proc. vaikų skiepijimo aprėptis visoje šalyje ir kiekvienoje savivaldybėje, o nuo tymų ir raudonukės – ne mažesnes kaip 95 proc.

      Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras primena, kad pirmoji tokia programa Lietuvoje buvo patvirtinta 1992 m. Tuomet pagal sudarytą LR vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių vaikai buvo skiepijami nuo 6 infekcijų. Šiandien pagal šį kalendorių Lietuvos vaikai skiepijami  nuo 14 užkrečiamųjų ligų.

      Pagal Nacionalinę imunoprofilaktikos programą (NIP) įvairioms rizikos grupėms priklausantys asmenys valstybės lėšomis skiepijami nuo gripo ir pneumokokinės infekcijos, vyresniems nei 26 metų asmenims atliekama difterijos ir stabligės revakcinacija, nukentėjusiems nuo gyvūnų – pasiutligės poekspozicinė profilaktika, traumas patyrę asmenys skiepijami nuo stabligės.

      NIP programos tikslai: valdyti, mažinti sergamumą, protrūkių tikimybę, pašalinti ir išnaikinti vakcinomis valdomas užkrečiamąsias ligas (tymai, raudonukė); užtikrinti skiepijimo saugumą, efektyvumą ir prieinamumą. Vykdant skiepijimus pagal skiepijimų kalendorių bei vaikų ir suaugusiųjų skiepijimą nuo užkrečiamųjų ligų teisės aktų nustatyta tvarka užtikrinti palankią vakcinomis valdomų užkrečiamųjų ligų epideminę situaciją, sustiprinti vakcinomis valdomų užkrečiamųjų ligų epidemiologinę priežiūrą ir skiepijimo aprėpčių stebėseną; mažinti užkrečiamųjų ligų ir jų komplikacijų riziką pažeidžiamose gyventojų grupėse.

      Planuojama plėsti vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, įvedant naujas vakcinas, atsižvelgiant į šalies epidemiologinę užkrečiamųjų ligų situaciją, pvz., vakciną nuo vėjaraupių. Taip pat didinti suaugusiųjų skiepijimo aprėptis.

 


Nacionalinės imunoprofilaktikos 2019-2023 m. programos įgyvendinimo priemonių 2019-2021 m. planą rasite čia.


 

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informacija

Kaip vertinate teikiamų paslaugų kokybę?
sveika mokykla 20 metų