biuras@alytausvsb.lt (8 315) 51 653

Pavasarinės alergijos

2022-04-28

Atėjus pavasariui akis džiugina pabundanti gamta ir besiskleidžianti žaluma. Tačiau ne visiems šis laikas yra malonus – dėl padidėjusios žiedadulkių koncentracijos ore beveik ketvirtadaliui žmonių visame pasaulyje ir Lietuvoje prasideda pavasarinės alergijos, pasireiškiančios čiauduliu, užgulusia ir bėgančia nosimi, perštinčia gerkle, paraudusiomis, niežtinčiomis ir ašarojančiomis akimis.

 

Ankstyvą pavasarį dažniausiai alergijas sukelia medžiai - jų žiedadulkės labai mažos, todėl sugeba patekti į mažiausius tarpelius. Vėliau pradeda žydėti pievų, daržo ir kt. augalai, kurie taip pat alergizuoja jų žiedadulkėms jautrius žmones.

 

Sezoninei alergijai priskiriamas alerginis rinitas (šienligė) ir alerginis konjuktyvitas, pasireiškiantys kiekvienais metais pavasarį ir galintys trukti iki pirmųjų šalnų.

 

Alerginis rinitas yra lėtinis uždegiminis imunoglobulino (IgE) baltymo sukeltas nosies gleivinės sutrikimas, atsirandantis kaip atsakas į paprastai nekenksmingus aplinkos baltymus (žiedadulkės, dulkės, pelėsiai, gyvūnų pleiskanos ir kt.). Alerginio rinito simptomai yra užgulta, „varvanti“, užsikišusi nosis,  čiaudulys ir niežulys. Alerginis konjuktyvitas pasireiškia akių niežuliu, paraudimu, ašarojimu ir (arba) patinusiomis akimis. Pasireiškus abiejų alergijų simptomams, liga vadinama rinokonjuktyvitu.

 

Daugumai asmenų tiek alerginis rinitas, tiek alerginis konjuktyvitas dažniausiai pasireiškia iki 20 metų amžiaus. Moksliniai tyrimai rodo, kad sezoninės alergijos darė didelę įtaką sergančiųjų, ypač paauglių, gyvenimo kokybei tiek fizinių (gali būti sunkiau užmigti, jie prasčiau miega), tiek psichinių (prasčiau jaučiasi, negali dalyvauti mėgstamoje, jiems įdomioje veikloje dėl ašarojančių, perštinčių akių) komponentų. Gali apriboti šių asmenų kasdienę veiklą ir funkcionavimą. Dėl sezoninių alergijų nukenčia miegas, mokyklos lankymas ir akademiniai pasiekimai.

 

Pavasarinės alergijos gydomos monoterapija (pradinis gydymas vienu vaistu). Tai gali būti  geriamasis antialerginis vaistas, intranazalinis (purškiamas į nosį) steroidas arba intranazalinis antialerginis vaistais.  Kai kuriems pacientams taip pat gali būti naudinga atlikti alergijos odos tyrimus arba apsvarstyti galimybę taikyti alergenų imunoterapiją.

 

Alerginės ligos dažnai painiojamos su peršalimo ligomis, o šiuo metu gali atrodyti ir kaip COVID-19 ligos simptomai. Kaip atskirti šias ligas pavasarį, Nawaz ir kt. (2020) pateikia gripo, COVID-19 ir sezoninės alergijos simptomus (lentelė). Mokslininkai akcentuoja, kad niežėjimas ir perštėjimas yra požymiai, būdingi tik alerginėms reakcijoms.

 

 

Lentelė. Gripo, COVID-19 ir pavasarinės alergijos simptomai

 

Liga

Karščiavimas

Kosulys

Dusulys

Sloga

Niežulys

Gerklės skausmas

Inkubacijos laikas

Gripas

Taip

Taip

Ne

Taip

Ne

Taip

2-4 dienos

COVID-19

Taip

Taip

Taip

Ne

Ne

Ne

2-4 dienos

Alergija

Ne

Taip

Ne

Taip

Taip

Ne

Mėnesiai

 

Kiekvienos iš šių būklių požymių ir simptomų atpažinimas yra svarbus žingsnis siekiant sumažinti tiek infekcinių, tiek neinfekcinių sutrikimų, tokių kaip alerginės ligos, poveikį plačiajai visuomenei.

 

Literatūra:

 

  • Schuler Iv CF, Montejo JM. Allergic Rhinitis in Children and Adolescents. Pediatr Clin North Am. 2019 Oct; 66(5): 981-993.
  • Pilkytė L. Jurgelėnaitė M, Masilionytė U. Alerginis konjunktyvitas: etiopatogenezė, epidemiologija, diagnostika, gydymas. Journal of Medical Sciences, 2020; 8(19): 80-88.
  • Blais MS, Hammerby E, Robinson S, Kennedy-Martin T, Buchs S. The burden of allergic rhinitis and allergic rhinoconjunctivitis on adolescents. A literature review. Annals of Allergy, Asthma & Immunology 2018; 121(1): 43-52.
  • Mehta R. Allergy and Asthma: Allergic Rhinitis and Allergic Conjunctivitis. FP Essent. 2018 Sep;472:11-15.
  • Nawaz Z, Pullen F, Rivera-Mariani FE, Rizvi SAA, Sanchez-Gonzalez MA, et al. Spring is Here, Now What? Know the difference between a cold, flu, coronavirus and allergy. Emerg Infect Dis Diag J, 2020: EIDDJ-100010

 

      

Kaip vertinate teikiamų paslaugų kokybę?
sveika mokykla 20 metų