biuras@alytausvsb.lt (8 315) 51 653

Peršalimas, gripas ar Covid-19?

2020-12-29

Pasaulį sukausčius Covid-19 pandemijai daugelis pajutę pirmus peršalimo ar gripo simptomus iš karto pagalvoja apie covid-19. Kad nekiltų bereikalinga panika, reikėtų žinoti keletą esminių šių ligų skirtumų.

 

 Kaip atskirti šias ligas?

 

Peršalimas dažniausiai vadinamas viršutinių kvėpavimo takų infekcija. Suaugę per metus peršąla 1-2 kartus, o vaikai kelis kartus daugiau. Pasak specialistų peršalimo ir gripo simptomai yra labai panašūs, tačiau intensyvumas skiriasi.

 

Pirmiausiai reikėtų atkreipti dėmesį į ligos pradžią, nes ji suteikia daug naudingos informacijos teisingam atpažinimui. Peršalimo atveju negalavimai pasireiškia palaipsniui, dažniausiai pajuntame, kad ima perštėti gerklę, užgula nosį. Po kelių dienų gerklę ima skaudėti stipriau, nosis bėga, čiaudėjame, galime pradėti kosėti. Temperatūra, jeigu pakyla, tai ne iš karto, būna žemesnė. Gripas prasideda staiga, be išankstinių įspėjimų, dažniausiai karščiavimu, stipriais galvos ir raumenų skausmais.

 

Skiriasi ir ligos eiga bei trukmė. Gripo atveju temperatūra ne tik būna aukštesnė (38 laipsniai ir daugiau), bet ir laikosi mažiausiai tris – penkias dienas. Kartu ligonis jaučia didesnį bendrą silpnumą, šalčio krėtimą. Kitas esminis skirtumas yra pykinimas ir vėmimas, jis retas susirgus peršalimu, ir dažnas esant gripui. Kosulys peršalus prasideda vėliau, o susirgus gripu jau po kelių dienų, iškart gali būti stiprus, sausas. Gerklės skausmas, sloga labiau būdingi peršalimams. Peršalimas, jei neatsiranda komplikacijų, praeina per savaitę, gripas gali tęstis kelias. 

 

Pagrindinis peršalimo skirtumas nuo gripo ir Covid-19 yra sloga ir čiaudulys.

 

Skonis ir kvapas

 

Skonio ir kvapo praradimas - išskirtinis simptomas COVID-19 atveju, pagal kurį kai kurie pacientai teigia supratę, kad greičiausiai užsikrėtė koronavirusu. Peršalus ir turint didelę slogą taip pat galima prarasti uoslę, tačiau dažnai tai trunka vos pora dienų. 

 

Pav. šaltinis: Kaišiadorių rajono VSB

 

Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

Kaip vertinate teikiamų paslaugų kokybę?
sveika mokykla 20 metų