biuras@alytausvsb.lt (8 315) 51 653

Pirmoji pagalba vaikams, atsitikus nelaimei

2018-04-26

     Suaugusieji  nuo mažens aiškinti vaikams, kokios nelaimės gali atsitikti per neatsargumą. Kita vertus, jie patys niekada neturi pamiršti, kad aplink juos visada labai smalsūs ir judrūs vaikai. Tuo tarpu dar dažnai mūsų vaikai tampa suaugusiųjų aplaidumo ir išsiblaškymo aukomis.

     Jeigu nelaimė jau įvyko, tai kiekvienas suaugęs žmogus privalo žinoti, kaip padėti nukentėjusiam vaikui, nes tolimesnį jo likimą lemia valandos ar net minutės.

 

Gatvės traumos

 

     Tai dažniausiai kaulų lūžimai. Lūžus kaului, vaikas negali pajudinti sulaužytos galūnės, ranka ar koja gali iškrypti. Tokie vaikai nedelsiant turi būti gabenami į ligoninę. Tačiau prieš vežant, reikia l ūžusią galūnę įtverti. Tam gali būti panaudota lentelė ar kitas koks nors kietas daiktas. Lentelė prie lūžusios galūnės pritvirtinama bintu ar skarele.

     Kartais vaikams sutrenkiamos smegenys, ir jie kuriam laikui netenka sąmonės, vemia. Rečiau įskyla kaukolės kaulai. Tuomet galva toje vietoje patinsta, kartais iš ausies bėga kraujas. Tokiais atvejais vaikai paguldomi, esant galimybei ir tuoj pat gabenami į ligoninę.

     Gali pasitaikyti ir labai pavojingų gyvybei vidinių kraujavimų, trūkus vidaus organams (blužniai, kepenims), kurių iš išorės nematyti. Šiuos kraujavimus gali nustatyti tik medicinos darbuotojai, dėl to visi vaikai po traumų nedelsiant turi būti apžiūrimi gydytojo specialisto.

 

Nudegimai

 

     Ugnis ir karštas vanduo – dažna nelaimių priežastis. Vaikai mėgsta žaisti su ugnimi – brauko degtukus, stengiasi uždegti dujinę viryklę, kūrena laužus, bando pažiūrėti pasišviesdami degančiu degtuku ir t.t. Vaikai nusidegina 2-3 kartus dažniau, negu suaugusieji – dažniausiai mažesni kaip 3metų. Didžiausią procentą sudaro nudegimai karštu vandeniu. Labai pavojingi antro (atsiranda pūslės) ir trečio laipsnio (apdega ir apmiršta gilesni  audiniai) nudegimai. Kuo gilesnis nudegimas ir didesnis jo plotas, tuo jis pavojingesnis gyvybei.

    Apdegusiam vaikui pirmoji pagalba teikiama įvykio vietoje. Vėsiname nudegusią vietą  kambario temperatūros vandenių 10-20 min., jei nėra galimybės dėti šaltus kompresus. Būtina nudegusį paviršių apdengti steriliu tvarsčiu arba švaria (išlyginta karštu lygintuvu) medžiaga ir vaiką skubiai gabenti į gydymo įstaigą.

     Jei cheminės medžiagos pateko į akis, būtina tuoj pat plauti jas po tekančia vandens srove, 10-15 min., po to kuo skubiausiai vaiką vežti į ligoninę

.

Skendimas

 

     Šie nelaimingi atsitikimai pasitaiko ne tik vasarą, bet ir kitais metų laikais, vaikams žaidžiant ant užšalusių upių, įkritus į neuždengtus šulnius, duobes su vandeniu ir t.t.

     Skendimas – tai mechaninis uždusimas, patekus vandeniui į kvėpavimo takus, išsigandus bei sudirginus gerklų raumenis šaltu vandeniu. Skęstantiems gėlame vandenyje greičiau, negu skęstantiems jūroje, sutrinka širdies darbas.

     Pirmoji pagalba tokiais atvejais turi būti labai skubi, nes vaikas nekvėpavęs gali išbūti tik keletą minučių. Vėliau jo smegenyse atsiranda negrįžtamų pakitimų, ir gaivinimas jau būna neefektyvus.

Pirmąją pagalbą turi pradėti teikti tas, kas tuo metu yra prie skenduolio, nes trumpo laiko neužtenka atvykti medicinos darbuotojams. Ištraukus skenduolį, nedelsiant reikia išvalyti burną, pašalinti patekusius svetimkūnius ir pradėti dirbtinį kvėpavimą ir išorinį širdies masažą.

     Atliekant dirbtinį kvėpavimą, nukentėjusysis paguldomas ant nugaros. Pirmiausia patikriname vaiko sąmoningumą, jį reikia pajudinti, pakalbinti. Jeigu matome, kad vaikas nekvėpuoja, tuomet dedame delno pagrindą ant kaktos ir atlošiame galvą. Iš pradžių reikia atlikti 5 įpūtimus. Jei vaikas iki 1 metų, reikia apžioti nosį, ir burną ir daryti įpūtimus taip, kad krūtinės ląsta pakiltų. Vaikai gali atsigauti ir po 5 įpūtimų, tačiau jeigu matote, kad situacija negerėja, tuomet tęskite toliau: reikia daryti 30 paspaudimų ir 2 įpūtimus. Darant paspaudimus reikia spausti žemyn trečdalį krūtinės aukščio: kūdikiams iki metų spaudžiame 2–3 cm gilyn, nuo 1 iki 8 metų – 3–4 cm gilyn, o nuo 8 metų – 5 cm ir giliau. Paspaudimai kūdikiams daromi dviem pirštais juos dedant tarp spenelių ir skaičiuojant tris kartus iki 10. Gaivinkite vaiką tol, kol atvažiuos greitosios pagalbos medikai; kol vaikas atsigaus; ir trečias variantas – kol patys pavargsite.

 

Ūminiai apsinuodijimai

 

    Ūminių apsinuodijimų problema vaikų tarpe ypač aktuali. Tai antri pagal dažnį vaikų nelaimingi atsitikimai po traumų. Dažnai tai atsitinka dėl suaugusiųjų kaltės. Neretai neatsakingai paliekami vaikams prieinamoje vietoje įvairūs chemikalai, vaistai ir t.t. Pastebėjus , kad vaikas suvalgė tabletes, reikia tuoj pat jam duoti gerti šilto  vandens, jei vaikas vemia- prižiūrėti, kad neužspringtų, guldyti ant šono, nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą ar telefonu 112 į bendrąjį pagalbos centrą.

      Lietuvoje visą parą dirba Apsinuodijimų informacijos biuras, telefonas  +370 52362052, kuris teikia informaciją ir nurodo kaip elgtis apsinuodijus. Tėvams svarbu žinoti: ką vaikas išgėrė (tikslus vaisto bei toksinės medžiagos pavadinimas), kiek išgėrė ir prieš kiek laiko išgėrė?

     Labai pavojingi gyvybei apsinuodijimai grybais, kurių mūsų respublikoje pasitaiko. Pasitaiko ir mirties atvejų. Gerai nepažįstant grybų, nuodingi supainiojami su gerais. Todėl, nors šiek tiek suabejojus , geriausiai grybo neimti.

     Įtarus apsinuodijimą grybais, būtina vaiką kuo skubiausiai gabenti į ligoninę, kur jam bus suteikta pagalba. Reikia duoti vaikui gerti šilto vandens ir sukelti vėmimą, kol atvyks GMP.

Kartais vaikai apsinuodija rūgštimis ir šarmais. Jei vaikas išgėrė šarmo ar rūgšties, tuoj pat reikia duoti gerti vandens. Nedelsiant vykti į gydymo įstaigą.

      Pasitaiko apsinuodijimų pro kvėpavimo takus - apsinuodijimas smalkėmis. Jeigu smalkių būna nedaug, vaikui pakyla temperatūra, skauda ir svaigsta galva, ūžia ausyse, parausta veidas, silpna, jį pykina. Jeigu smalkių daugiau – išsivysto traukuliai, vaikai netenka sąmonės. Apsinuodijusįjį smalkėmis būtina kuo greičiau išnešti į lauką ir kviesti GMP.

     Tiesioginė tėvų pareiga yra sukurti vaikui saugią aplinką namuose ir užtikrinti nuolatinę mažamečio priežiūrą. Medikamentai ir cheminės medžiagos turi būti laikomos saugiai, vaikui nepasiekiamose vietose (pvz. aukštai spintose, lentynose ar užrakinti), negalima perpilti cheminių medžiagų į kitus, pvz. vaisvandenių butelius, nes tai gali suklaidinti ne tik vaiką , bet ir suaugusįjį.

 

 

Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija

 

Kas privalo rūpintis žmonių sveikata?
sveika mokykla 20 metų