biuras@alytausvsb.lt (8 315) 51 653

Prevenciniai renginiai moksleiviams

2022-11-09

      Paauglystė yra vienas sudėtingiausių vaiko raidos etapų. Jos laikotarpiu dažniausiai pradedama eksperimentuoti psichoaktyviomis medžiagomis: tabaku, alkoholiu, lakiosiomis medžiagomis ir narkotikais, kurios veikia žmogaus psichiką, sutrikdo žmogaus elgesį ir gali sukelti psichinę ar fizinę priklausomybę. alkoholio, narkotinių ir kitų psichoaktyvių medžiagų vartojimo paplitimas tarp paauglių tampa vis didesne socialine problema ir kelia didelį susirūpinimą ne tik Lietuvoje, bet ir Alytuje. 2021 m. mirtingumas nuo narkotikų sąlygotų priežasčių buvo 2,8/100 000 gyv. Lietuvoje, o Alytuje - 1,9/100 000 gyv.. Tuo tarpu 2021 m. mirtingumas nuo alkoholio sąlygotų priežasčių 24,1/100 000 gyv. Lietuvoje, o Alytuje - 53,6/100 000 gyv.. 2020 m. Alytaus miesto mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos tyrimo rezultatai parodė, kad bent kartą vartoją kanapes („žolę“, marihuaną, hašišą) 1,6 proc. respondentų. Tyrimo duomenimis bent kartą vartoją kitus narkotikus nei kanapes per visą savo gyvenimą nurodė 0,7 proc. moksleivių.

 

     Narkotinių medžiagų vartojimas neigiamai veikia bręstančio paauglio fiziologinius ir psichinius procesus: blogėja atmintis bei susikaupimas dirbti, keičiasi judesių koordinacija, atsiranda įvairių psichosomatinių negalavimų. Vartojimui tinkamas sąlygas gali sukurti socialinė aplinka, asmens savybės, biologiniai ir kiti veiksniai. Šių medžiagų vartojimo padariniai sveikatai akivaizdūs tiek individui, tiek visuomenei. Tad vyriausybės, savivaldybės ir įvairios organizacijos nuolat ieško politinių priemonių ir praktinių būdų, kaip mažinti šių medžiagų pasiūlą ir paklausą. Psichoaktyvių medžiagų vartojimas tarp jaunimo reikalauja specialaus visuomenės dėmesio ir skatina imtis inovatyvių priemonių, kurios būtų skirtos mažinti jaunimo neigiamą bei pavojingą elgesį.

 

      Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras organizavo psichoaktyvių medžiagų vartojimo prevencijos renginius „Tiesa, kurios niekas neparodė“. Renginiai finansuojami Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis. Projekto eigoje buvo parodyti 14 profesionalių Alytaus miesto teatro aktorių atliekamų etiudų (teatro improvizacinių užsiėmimų), kuriuose dalyvavo daugiau nei 1000 moksleivių iš 13 skirtingų ugdymo įstaigų. Mokykliniame amžiuje dauguma pradeda eksperimentuoti su alkoholiu, narkotinėmis ir kitomis psichoaktyviomis medžiagomis, todėl šie etiudai skirti mokyklinio amžiaus asmenims vizualiai perteikti alkoholio, narkotikų ir kitų psichoaktyvių medžiagų vartojimo pasekmes psichinei ir fizinei sveikatai, socialiniam gyvenimui. Dažnai eksperimentuodami moksleiviai net nesuvokia, kokios galimos pasekmės. Todėl spektaklis yra puiki priemonė moksleiviams „pamatyti ir patirti“ pasekmes. Profesionalūs aktoriai kuria situaciją ir veiksmą, perduoda auditorijai žinią taip, kad žiūrovas ne tik pamatytų ar išgirstų istoriją, bet ir sugebėtų ją pats „išgyventi“.

Kaip vertinate teikiamų paslaugų kokybę?
sveika mokykla 20 metų