biuras@alytausvsb.lt (8 315) 51 653

Prieš grįžtant į mokyklą reikėtų nepamiršti patikros dėl utėlių

2017-08-25

     Visuomenės sveikatos specialistai primena, kad po atostogų vaikams sugrįžus į kolektyvus, reikėtų atkreipti dėmesį, ar jie neužsikrėtė pedikulioze. Pedikuliozė (užkrėtimas utėlėmis) kasmet dažniausiai diagnozuojamas 7-14 m. amžiaus vaikams. Tokio amžiaus vaikai dažnai lanko kolektyvus ir nevengia glaudaus kontakto su bendraamžiais. Labai svarbu vaikų kolektyvuose reguliariai organizuoti profilaktinius patikrinimus dėl užsikrėtimo utėlėmis.

 

     Kaip užsikrečiama utėlėmis?

 

    Utėlėmis užsikrečiama ilgalaikio tiesioginio sąlyčio su utėlėtais žmonėmis metu (vaikų kolektyvuose, perpildytame transporte) bei besikeičiant drabužiais, patalyne, šukomis, šepečiais, naudojantis bendra lova, rankšluosčiais, pagalvėmis, kai utėlė gali patekti nuo vieno asmens galvos į kito asmens galvą. Galvinė utėlė sukelia daug psichologinio streso vaikams ir suaugusiems ir yra dažna praleistų pamokų priežastis.

 

Kas yra utėlė ir kaip jas atpažinti?

 

     Utėlės pastebimos plika akimi. Pilkos spalvos (arba rausvos, jei ką tik prisisiurbė kraujo). 2-3 mm dydžio, kaip sezamo sėkla. Minta žmogaus krauju. Slepiasi plaukuose, sprando, kaklo srityje, už ausų. Utėlės gyvenimo trukmė 6-8 savaitės. Viena utėlė gali padėti apie 10 kiaušinėlių per dieną. Greitai dauginasi. Greitai ropoja, todėl sunkiai aptinkamos. Nešokinėja, neskraido, negali būti perduodamos gyvūnų.

 

 

Kaip gydyti utėlėtumą ir kaip nuo jo apsisaugoti? Reikėtų gydyti kiekvieną šeimos narį atskirai (jeigu užsikrėtė visa šeima):

 

  • medikamentai turėtų efektyviai naikinti tiek utėles, tiek glindas;
  • priemonės turėtų būti saugios ir efektyvios;
  • labai svarbu išnaikinti tiek glindas, tiek utėles, kad būtų sustabdytas infekcijos plitimas.

 

Pasirūpinti, kad utėlės neplistų:

 

  • naudoti apsauginius losjonus nuo utėlių;
  • išvalyti aplinką.

 

     Reikėtų įsiminti, kad vaikui užsikrėtus utėlėmis, tikrinant jo galvos plaukus ir naikinant utėles su vaiku reikia elgtis jautriai, taktiškai ir atsakingai. Svarbu, kad tėvai aptikę, jog vaikas ar globotinis užsikrėtė utėlėmis, informuotų lankomo kolektyvo atstovą. Visa tai paskatins imtis profilaktinių priemonių ir padės sustabdyti tolesnį pedikuliozės plitimą.

 

 

 

 

Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija

Kas privalo rūpintis žmonių sveikata?
sveika mokykla 20 metų