biuras@alytausvsb.lt (8 315) 51 653

Rugsėjo 21-oji – Tarptautinė Alzheimerio ligos diena

2017-09-21

     Alzheimerio liga - tai lėtinė progresuojanti galvos smegenų liga, kurios metu plonėja nervų skaidulos, nyksta jų jungtys ir pačios nervinės ląstelės, galvos smegenyse kaupiasi specifiniai baltymai, sutrinka normalūs biocheminiai informacijos perdavimo procesai. Tai dažniausiai senyvo amžiaus žmonių liga. Šią ligą pirmasis aprašė 1907 m. vokiečių gydytojas Aloizas Alzheimeris, kurio vardu ji ir pavadinta.

 

     Alzheimerio liga yra viena iš labiausiai paplitusių silpnaprotystės formų, pažeidžianti smegenis ir pasireiškianti atminties, ypač trumpalaikės, praradimu ir intelektinių gebėjimų susilpnėjimu. Sergamumas demencija užima 4 vietą po onkologinių susirgimų. Sergant demencija, Alzheimerio liga nustatoma dažniausiai. Šiuo metu Lietuvoje Alzheimerio liga serga apie 40 tūkst. gyventojų, pasaulyje šis skaičius siekia apie 40 mln.

 

     Alzheimerio liga dažniausiai serga pagyvenę 65–70 metų amžiaus žmonės, tačiau kartais susergama ir 40-ies. Sergant liga silpnėja žmogaus atmintis, žmogus tampa išsiblaškęs, galiausiai nebesugeba skaityti, rašyti, nebesiorientuoja aplinkoje. Sergantysis pradeda nuolat ką nors užmiršti, nebeatpažįsta artimų žmonių. Taigi kenčia ne tik jis, bet ir artimieji. Pastebėjus pirminius ligos požymius patariama kuo greičiau kreiptis į gydytoją. Ankstyva diagnostika, savalaikis gydymas, gali sulėtinti ar palengvinti esamus simptomus.

 

     Vyresniame amžiuje vertėtų skirti daugiau dėmesio ligos prevencijai. „Įrodyta, kad atitolinti senatvinę demenciją padeda fizinis aktyvumas, patartina vaikščioti ne mažiau kaip po 10 minučių arba nueiti ne mažiau kaip vieną kilometrą tris kartus per dieną. Taip pat naudingi mąstymo pratimai, protinė veikla, socialinis bendravimas. Taigi vyresnio amžiaus žmonėms patartina neužsisklęsti savyje. Kalbant apie mitybą, svarbu gauti pakankamai vitaminų E, C, B6 ir folinės rūgšties, erdvinę atmintį taip pat gali pagerinti saikingas kofeino vartojimas.

 

 

 

 

 

Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija

Kas privalo rūpintis žmonių sveikata?
sveika mokykla 20 metų