biuras@alytausvsb.lt (8 315) 51 653

Širdies nepakankamumas

2022-09-05

Širdies nepakankamumas (toliau – ŠN) – tai širdies struktūros ir funkcijos pokyčiai, kuomet širdis nebepajėgia tinkamai atlikti savo darbo - aprūpinti gyvybiškai svarbių organų krauju, kuris būtinas medžiagų apykaitos procesams užtikrinti žmogaus organizme.

 

ŠN nustatomas maždaug 2 proc. suaugusiųjų, o vyrenių nei 70 m. amžiaus žmonių grupėje - daugiau nei 10 proc. Taigi, širdies nepakankamumo rizika išauga vyresniame amžiuje. Lietuvoje šia liga serga apie 130 tūkst. pacientų.

 

Jaunesniame amžiuje širdies nepakankamumas daugiau paplitęs tarp vyrų dėl pagrindinės vyraujančios priežasties – išeminės širdies ligos, kuri vyrams pasireiškia žymiai anksčiau.

 

Kokie ženklai mūsų organizme signalizuoja apie ŠN riziką?

 

Progresuojantis širdies nepakankamumas pasireiškia dusuliu, galūnių tinimu, bendru silpnumu, maudimu krūtinėje, svorio bei apetito pokyčiais. Taipogi fizinio krūvio netoleravimu, dusuliu ramybės būsenoje. Kūne pradeda kauptis skysčiai (pilve, palei strėnas), dėl kurių susilaikymo ima augti ir svoris. Atsiranda bendras silpnumas, gali sumažėti apetitas, atsirasti pykinimas, maudimas krūtinėje, permušimai, blogai koreguojamas kraujo spaudimas bei pulsas.

 

Kokie veiksniai lemia ŠN išsivystymą?

 

Pagal ligos išsivystymą yra išskiriamos dvi širdies nepakankamumo formos: lėtinis bei ūminis ŠN. Ūminio ŠN (staigiai išsivysčiusio) priežastis dažnai yra lėtinio ŠN paūmėjimas, taip pat šią būklę gali iššaukti ūminis miokardo infarktas, ūminis vožtuvų nepakankamumas bei kitos ligos.

 

Tuo tarpu, lėtinio širdies nepakankamumo išsivystymo priežastimi gali būti bet kokia infekcija, arterinė hipertenzija (padidėjęs kraujospūdis), širdies ritmo sutrikimai, cukrinis diabetas, netinkamas vaistų vartojimo režimas ir kitos priežastys.

 

Širdies nepakankamumo išsivystymą lemia ir tokie veiksniai kaip: aplinka, gyvenimo būdas, ekonominė padėtis ir psichosocialinė būsena, kurie gali būti kontroliuojami. Daugumai pacientų sergančių širdies nepakankamumu yra diagnozuojama depresija, nerimo sutrikimai.

 

Apie tai, kad serga širdies nepakankamumu, dauguma sužino tik ligai paūmėjus, kuomet netikėtai atsiduria medikų rankose. Ir labai skaudi realybė, kad beveik pusė hospitalizuotų ligonių su gyvenimu atsisveikina per artimiausius penkerius metus.

 

Kai liga pradeda progresuoti...

 

Tiriant šią ligą, nustatyta, jog mirtingumą gali sąlygoti tokie veiksniai:

 

 • vyresnis amžius,
 • cukrinio diabeto ūmėjimas,
 • inkstų funkcijos sutrikimai,
 • aukštesnė klasė pagal NYHA* klasifikaciją,
 • žema natrio koncentracija kraujo serume,
 • antsvoris,
 • žemas kraujo spaudimas,
 • venų edema kulkšnyse,
 • nepilnavertis gyvenimo būdas.

 

Visame pasaulyje (taip pat ir Lietuvoje) širdies nepakankamumui klasifikuoti yra naudojama Niujorko širdies asociacijos (NYHA (ang. New York Heart Association) sistema. Remiantis šia sistema, širdies nepakankamumas skirstomas į:

 

 • I klasę (įprastas fizinis krūvis nesukelia stipraus dusulio, nuovargio ir širdies ritmo sutrikimų),
 • II klasę (esant įprastam ar vidutinio sunkumo fiziniam krūviui atsiranda ŠN simptomai, dusulys),
 • III klasę (ŠN simptomai atsiranda esant lengvam fiziniam krūviui),
 • IV klasę (ŠN simptomai jaučiami net esant ramybės būsenoje, miego metu).

 

Taigi, kuo aukštesnė klasė, tuo liga labiau progresuojanti ir ją sunkiau kontroliuoti medikamentiniu gydymu.

 

Tyrimo metodai

 

Širdies nepakankamumas yra diagnozuojamas instrumentiniais ir laboratoriniais tyrimais. Lietuvoje įprasta atlikti elektrokardiogramą, krūtinės ląstos rentgenogramą, ultragarsinį tyrimą. Tačiau išsivysčiusiose šalyse pirmiausia iš kraujo mėginio atliekami BNP ar NT-pro BNP tyrimai**, kurių pagalba galima anksti nustatyti šią ligą ir ją kontroliuoti.

 

Šio tyrimo esmė ta, kad kraujyje ieškoma tam tikrų peptidų, kurie išsiskiria tik tuomet, kai širdies raumuo patiria perkrovą ir silpsta.

 

Kraujo tyrimai efektyviai taikomi JAV rizikos grupės pacientų profilaktinei patikrai. Teksaso universiteto Pietvakarių medicinos centro kardiologai sudarė efektyviausią penkių tyrimų komplektą, kuris gali padėti efektyviau kovoti su didžiuliu mirtingumu nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Vienas iš jų - BNP ar NT-pro BNP tyrimas.

 

Nors liga nėra pagydoma, tačiau taikomas gydymas jai kontroliuoti

 

Norint pagerinti širdies nepakankamumu sergančių pacientų gyvenimo kokybę būtina užtikrinti ne vien tinkamą medikamentinį gydymą, bet ir suteikti paliatyviąją slaugą bei psichologinę pagalbą ligoniams ir jų šeimos nariams.

 

Širdies nepakankamumas gydomas medikamentiniais ir chirurginiais metodais. Chirurginiai (širdies transpalntacija) metodai taikomi tik tuomet, kai medikamentinis gydymas nebeveiksmingas ir nebepadeda kontroliuoti ligos eigos.

 

Pacientai, sergantys ypač sunkiu širdies nepakankamumu, yra įtraukiami į širdies transplantacijos recipientų sąrašą. Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų širdies chirurgijos centre širdies transplantacijos pradėtos nuo 1987 metų.

 

Prevencija gali išgelbėti daugybę gyvybių

 

Net iki 80 proc. mirčių nuo širdies ir kraujagyslių ligų būtų galima išvengti, jeigu žmonės kreiptų dėmesį į efektyvias rizikos veiksnių šalinimo priemones: pakeistų mitybą, būtų fiziškai aktyvūs, atsisakytų žalingų įpročių, kontroliuotų kraujospūdį, profilaktiškai atliktų kraujo tyrimus, mažintų suvartojamos druskos kiekį ir kt.

 

Po, pastaruoju metu, pasaulį sukrėtusios pandemijos, mokslininkai, ištyrę pacientus, padarė išvadas, kad miokardo infarkto, širdies nepakankamumo ar insulto rizika yra daug didesnė žmonėms, kurie sirgo COVID-19 liga. Ir, jų teigimu, šis pavojus išlieka mažiausiai metus po pasveikimo, nepriklausomai nuo asmens amžiaus, gyvenimo būdo bei gretutinių ligų. Tai reiškia, kad rizika atsiranda ir tiems asmenims, kurie nėra linkę į širdies ir kraujagyslių ligas. Apie tai rašoma „Nature Medicine“ žurnale publikuotame Sent Luiso ir Vašingtono universitetų mokslininkų tyrime.

 

Jau diagnozavus širdies nepakankamumą, reikia itin atidžiai stebėti sveikatos būklę. Jeigu atsiranda tokie būklės pokyčiai, kuomet, nepaisant įprastinių šlapimą varančių vaistų dozių, greitai (daugiau kaip du trys kilogramai per savaitę) auga kūno svoris ir ryškėja tinimai, kurie gali apimti ne tik kojas, bet ir apatinę pilvo dalį, juosmenį, - reikia neatidėliojant kviesti skubią medicinos pagalbą ar netgi patiems pacientams vykti į gydymo įstaigos priėmimo skyrių.

 

Specializuoti širdies nepakankamumo gydymo ir diagnostikos paslaugų kabinetai

 

Siekiant suvaldyti šią ligą – mažinti sergamumą ir užbėgti ankstyvai mirčiai už akių – didelę reikšmę turi paslaugų prieinamumas ir kokybė. Pacientams būtina užtikrinti savalaikes gydytojo kardiologo konsultacijas bei išmokyti gyventi su šia liga.

 

Dėl šios priežasties Lietuvoje pradėtas įgyvendinti kraujotakos sistemos ligų gydymo ir diagnostikos paslaugų infrastruktūros gerinimo projektas, kurio metu gydymo įstaigose visoje Lietuvoje bus modernizuoti esami arba įsteigti nauji specializuoti širdies nepakankamumo gydymo ir diagnostikos paslaugų kabinetai.

 

Kadangi tokios paslaugos sukoncentruotos didžiuosiuose miestuose, plečiant tinklą, nauji kabinetai kuriami regionuose. Jie steigiami Respublikinėje Panevėžio ligoninėje, Rokiškio rajono ligoninėje, Vilkaviškio, Varėnos, Jonavos, Jurbarko, Kretingos, Kuršėnų, Tauragės, Lazdijų, Šilutės ligoninėse, Plungės rajono savivaldybės ligoninėje.  

 

 

*NYHA – tai Niujorko širdies asociacijos (ang. New York Heart Association) sistema, kuri visame pasaulyje naudojama širdies nepakankamumui klasifikuoti.

** BNP ar NT-pro BNP tyrimai – kraujo tyrimas skirtas ūmiam, lėtiniam širdies nepakankamumui nustatyti, stebėti bei atrinkti pacientus, turinčius didžiausią širdies nepakankamumo riziką.

Kaip vertinate teikiamų paslaugų kokybę?
sveika mokykla 20 metų