biuras@alytausvsb.lt (8 315) 51 653

Smėlio dėžė gali būti pavojinga vieta

2020-09-03

Šiltuoju metų sezonu ir kol orai palankūs, taipogi ir rudenį, pavasarį mes didžiąją laiko dalį praleidžiame gryname ore: einame pasivaikščioti, bėgiojame ar tiesiog išeiname pasisėdėti kieme, kol mažieji žaidžia žaidimų aikštelėse, smėlio dėžėse. Viskas atrodo taip įprasta ir nekalta. Tačiau kaip yra iš tiesų? Kokie pavojai tyko mūsų vaikučių smėlio dėžėse?

 

Pavojus – mylimi augintiniai

 

Smėlio dėžės patinka ne tik vaikams, - jas mielai aplanko atklydę šuniukai ar kačiukai.

 

Šunų ir kačių organizmuose dažnai parazituoja įvairūs parazitai, kurie gali būti labai pavojingi žmonėms, ypatingai mažiems vaikams. Pakanka tokiam gyvūnui pasivartyti smėlio dėžėje ar atlikti ten gamtinius reikalus, kad smėlyje liktų ligos sukėlėjų. Ir tikimybė, kad tokiam smėly pažaidęs vaikas užsikrės parazitais yra labai didelė.

 

Susirgus šunų ir kačių platinamomis užkrečiamosiomis ligomis, gali vystytis sunkūs sveikatos sutrikimai. Jų simptomai gali  pasireikšti įvairiomis alerginėmis reakcijomis, pilvo skausmais. Įtarus, kad vaikas galėjo užsikrėsti, reikėtų kreiptis pas šeimos gydytoją, kad būtų atlikti tyrimai.

 

 Viena dažnesnių kačių ir šunų pernešamų parazitinių ligų – toksokarozė – kirmėlinė liga. Žmogus gali karščiuoti, stebimi plaučių uždegimo simptomai: kosulys, skausmas krūtinėje, kvėpavimo ūžesiai. Taip pat, dėl migruojančių lervų,  galimi regos, nervų sistemos pažeidimai.

 

Kita dažna „smėlio dėžių“ liga – askaridozė. Būdingi pilvo skausmai, pykinimas, apetito praradimas, miego sutrikimai, griežimas dantims. Lėtėja vaikų augimas ir vystymasis. Šios kirmėlės žmogaus organizme parazituoja iki 12-24 mėn. Vėliau žūsta ir yra pašalinamos su išmatomis. Kirmėlių kiaušinėliai aplinkoje gali išlikti gyvibingi iki 7 metų.

 

 Jeigu vienam šeimos nariui buvo nustatyta askaridozė, rekomenduojama pasitikrinti visiems šeimos nariams, nes ligos sukėlėjai lengvai perduodami per buities reikmenis, maistą.

 

 Beje, iš smėlio dėžės galima parsinešti ne tik kirmėlių kiaušinėlių, bet ir utėlių, erkių, blusų, kurių, taipogi, patenka nuo gyvūnų.

 

Svarbiausia – higiena

 

Žmogus helmintoze (kirmėline liga) užsikrečia tuomet, kai ligos sukėlėjai patenka per burną į organizmą. Taip yra žalojama virškinimo sistema, silpnėja imunitetas, maisto medžiagų įsisavinimas, o parazitų išskiriami toksinai nuodija žmogaus organizmą. Dėl šios priežasties labai svarbu vaikus kuo anksčiau mokinti asmens higienos, kad nešvariomis rankomis nevalgytų, neliestų veido, į burną nedėtų purvinų žaislų ir pažaidęs kieme visada nusiplautų rankas. Tai viena iš prevencijos priemonių, kad linksmybės nesibaigtų ligomis.

 

Taipogi, reikėtų pasirūpinti žaislų priežiūra po žaidimų kieme. Visus žaislus, kuriuos vaikas parsinešė iš smėlio dėžės, reikia nuplauti tekančiu vandeniu su muilu. Neleiskite vaikams į kiemą neštis minkštų žaislų (nebent juos kiekvieną kartą po žaidimų išskalbsite).

 

Ligų prevencija - tinkama smėlio dėžių priežiūra

 

 Privaloma užtikrinti smėlio dėžių apsaugą nuo gyvūnų: jos turi būti uždengiamos ar aptvertos. Smėlio dėžėms geriausia parinkti saulėtą vietą, nes parazitai žūva aukštesnėje temperatūroje, veikiami tiesioginių saulės spindulių. Be abejo, rekomenduojama kartais smėlį dėžėje perkasti.

 

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) primena, kad viešose vietose smėlis privalo būti keičiamas kiekvieną pavasarį, o jam užsiteršus ar nustačius ligos sukėlėjų – ir dažniau.

 

Kaip sužinoti ar vaikui saugu žaisti smėlio dėžėje?

 

Norint sužinoti ar jūsų smėlio dėžėje nėra pavojingų helmintų kiaušinėlių ar kitų ligos sukėlėjų, reikia atlikti smėlio parazitologinį tyrimą. Žmogus gali pats paimti smėlio mėginį ir pristatytį jį į Nacionalinę visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją (NVSPL).

 

NVSPL specialistai nurodo, kad mėginį reikėtų paimti iš 5–10 taškų, iš 2–3 cm gylio po 10–20 g smėlio, kad susidarytų maždaug 150–200 g. mėginys. Visa tai reikia sudėti į vieną tarą - stiklinį indelį ar standų polietileninį maišelį. Reikia nurodyti, iš kur paimtas mėginys. Negalima smėlio imti iš kelių dėžių ir sumaišius padaryti vieną mėginį. Tokiu atveju, radus mėginyje parazitų kiaušinėlių, teks keisti visų dėžių smėlį, vietoje to, kad būtų pakeista tik toje, kurioje aptikta užkrato.

 

Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

Kaip vertinate teikiamų paslaugų kokybę?
sveika mokykla 20 metų