biuras@alytausvsb.lt (8 315) 51 653

Taisyklinga laikysena, dirbant prie kompiuterio

2020-04-20

Gyvendami karantino laikotarpiu, daug laiko praleidžiame prie išmaniųjų įrenginių:  planšečių, telefonų ir kompiuterių. Jeigu kūno padėtis ilgą laiką nekinta, mes jaučiamės pavargę ir nedarbingi. Norint sumažinti fizinį diskomfortą labai svarbu teisingai sėdėti. Kai ilgai sėdime prie kompiuterio gali pasireikšti: nutukimas ir judėjimo stoka; nuovargis ir padidėjęs dirglumas, regėjimo problemos (dažnesnė trumparegystė), akių sausumas, perštėjimas ar nuovargis, sprando, nugaros ar pečių juostos skausmai; laikysenos sutrikimai, galvos skausmai.

 

Pateikiame informaciją kaip taisyklingai sėdėti naudojantis kompiuteriu:

 

Akys. Sėdint prie kompiuterio ekrano viršų ir akis turi sieti horizontali linija. Kompiuteris turi būti 35 -40 cm. nuo akių.

 

Kojų padėtis. Kėdės aukštį nustatyti taip, kad kojos būtų sulenktos stačiu kampu, o pėdos gulsčiai remtųsi į grindis ar pėdų atramą. Kojos turėtų tilpti po rašomuoju stalu.

 

Nugaros padėtis. Sėdint nugara turi būti tiesi. Nesikūprinti, įtraukti pilvą. Apatinė nugaros dalis turi visiškai remtis į kėdę. Tarp liemens ir stalo turi būti 2–3 cm tarpas (maždaug tiek, kad tilptų rankos plaštaka).

 

Klaviatūros ir rankų padėtis. Klaviatūra turėtų būti tokiame aukštyje, kad rankas sulenkus ties alkūnėmis 90 laipsnių, pirštais lengvai siektume klaviatūrą. Rankos ties alkūnėmis turėtų būti atremtos į kėdes ranktūrius.

 

Pelės padėtis. Pelė turėtų būti netoli klaviatūros, kad būtų lengvai ir greitai pasiekiama, nekeičiant kūno padėties. Ji turi būti viename aukštyje su klaviatūra.

 

Plaštakos padėtis. Plaštakas reikia laikyti tiesiai, o ne pasukus.

 

Pirštai ant pelės mygtukų. Pirštus ant pelės mygtukų taip pat reikia laikyti laisvai ir neįtempus.

Ikimokyklinio amžiaus vaikams per dieną prie kompiuterio rekomenduojama praleisti ne daugiau kaip 15–30 minučių. Laiką praleistą prie kompiuterio galima suskirstyti į kelias dalis per dieną. Ikimokyklinuko organizme vyksta labai intensyvūs pokyčiai: toliau formuojasi kaulų sistema, plaštakos vis dar vystosi, todėl galima pastebėti, kad padirbėjus su klaviatūra rankutės labai greitai pavargsta. Taip pat, po sėdėjimo prie kompiuterio nepamirškite atlikti akių mankštos, taip pat, pasimankštinkite: pasirąžykite, atlikite kelis pritūpimus, susilenkite ir išsitieskite.

Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

Kaip vertinate teikiamų paslaugų kokybę?
sveika mokykla 20 metų