biuras@alytausvsb.lt (8 315) 51 653

Tuberkuliozė – liga, kuri gali aplankyti kiekvieną

2020-02-21

Tuberkuliozė - tai oro lašiniu būdu plintanti užkrečiamoji liga, kurios metu gali būti pažeisti įvairūs žmogaus organai, dažniausiai – plaučiai. Šią ligą sukelia tuberkuliozės mikobakterijos (TM), kurios atsparios aplinkos poveikiui – žemai temperatūrai, džiovinimui, rūgštims, šarmams, alkoholiui. Sukėlėjo gyvybingumas sumažėja saulės šviesoje (veikiant tiesioginiams saulės spinduliams žūva per 45–60 min.), virinimo temperatūroje (100°C )  mikobakterijos žūva per 5–10 min. Tuberkuliozės gydymas vidutiniškai trunka 6–8 mėnesius.

 

Pagrindiniai tuberkuliozės simptomai:

 

 • Sunkus kosulys, trunkantis 3 ar daugiau savaičių;
 • Skausmas krūtinėje;
 • Skreplių ar kraujo atkosėjimas;
 • Silpnumas ir nuovargis;
 • Svorio kritimas, apetito stoka;
 • Drebulys, karščiavimas;

 

Koks skirtumas tarp užsikrėtusio asmens ir šia liga sergančio?

 

Asmenys užsikrėtę TM bakterija, tuberkulioze gali niekada ir nesusirgti. Bakterijos esančios jo organizme nėra aktyvios, todėl ir nesukelia ligos, be to, užsikrėtęs asmuo neplatina ligos sukėlėjo.

 

Užsikrėtusiam asmeniui:

 • Nepasireiškia jokie simptomai
 • Jis jaučiasi įprastai
 • Neužkrečia kitų žmonių
 • Normali krūtinės ląstos nuotrauka.

 

Sergančiųjų organizme, šios bakterijos dauginasi, o kosėdami šie žmonės platina užkratą. Lengviausiai liga plinta turint sąlytį su sergančiu (namie ar darbe). Sukėlėjas nuo ligonio sveikam asmeniui perduodamas oro – lašiniu būdu, ligoniui skrepliuojant, kosint, čiaudint, garsiai kalbant, dainuojant,  iki 1,5 m. atstumu, dažniausiai aplink save paskleidus sukėlėjus. Epidemiologiškai labai pavojinga kvėpavimo organų  tuberkuliozė (bakteriologiškai patvirtinta plaučių tuberkuliozė), kai ligonis į aplinką išskiria ligos sukėlėjus (viename laše ligonio skreplių yra 2–3 milijonai tuberkuliozės mikobakterijų). Pagrindinis tuberkuliozės platintojas yra asmuo, sergantis atvira (bakteriologiškai patvirtinta) plaučių tuberkulioze.

 

Sergantis tuberkulioze asmuo:

 

 • Kosulys trunka 3 savaites ir ilgiau
 • Skauda krūtinę
 • Krenta svoris, atsiranda apetito stoka
 • Gali užkrėsti kitus žmones
 • Gali atsirasti pakitimai krūtinės rentgeno nuotraukoje, arba teigiamas skreplių pasėlis.

 

Kaip apsisaugoti? Pagrindinės profilaktikos priemonės

 

Sergantis asmuo turėtų dėvėti medicininę kaukę arba kosėdamas, čiaudėdamas prisidengti vienkartine nosinaite, bei dažnai plauti rankas. Tokiu būdu jis sumažina TM platinimo tikimybę. Kaukės sulaiko sergančiųjų iškvepiamame ore esančius tuberkuliozės sukėlėjus. Medicininių kaukių pakartotinai naudoti nereikėtų.

 

Sveikam žmogui reikėtų vengti ilgalaikio buvimo vienoje patalpoje su sergančiu asmeniu, patartina naudoti medicinines kaukes, dažnai plauti rankas, reguliariai ir kuo dažniau vėdinti patalpas. Turėjus sąlytį su sergančiuoju, reikėtų atidžiai stebėti savo sveikatos būklę. Patartina profilaktiškai pasitikrinti sveikatą, ypač jeigu buvo artimoje aplinkoje sergančių asmenų.

 

Viena iš tuberkuliozės profilaktikos priemonių – BCG vakcina, kuri apsaugo nuo sunkių tuberkuliozės formų. Šia vakcina skiepijami visi 2–3 parų naujagimiai.

 

Specialistai primena, kad Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka darbuotojams, dirbantiems maisto gamyboje, sveikatos priežiūros, vaikų mokymo ir auklėjimo, paslaugų teikimo gyventojams ir kitose veiklos srityse, būtinas profilaktinis patikrinimas dėl tuberkuliozės prieš pradedant dirbti ir kasmet dirbant.

 

Patalpų vėdinimas ir ventiliacija


Patalpų ventiliacijos tikslas – užtikrinti oro apykaitą bei kontroliuoti oro srovės kryptį, siekiant sumažinti susidūrimo su TB užkratu riziką žmonių susibūrimo vietose. Vėdinant patalpas ne tik sumažėja mikroorganizmų koncentracija ore, bet ir pagerėja bendra patalpų oro kokybė, sumažėja oro užterštumas ir kvapai. Ventiliacija gali būti natūrali, mechaninė ir mišri.

 

Vėlyvas sergančiųjų išaiškinimas ir nekokybiškas gydymas – tai dvi pagrindinės sergamumo tuberkulioze didėjimo priežastys, dominuojančios ne tik pasaulyje, bet ir mūsų šalyje.

 

Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija

Kaip vertinate teikiamų paslaugų kokybę?
sveika mokykla 20 metų