biuras@alytausvsb.lt (8 315) 51 653

Vaikų dantukai ir priežiūra

2018-03-06

     Visi tėveliai nori, kad jų mažylių dantukai būtų gražūs ir sveiki, tačiau kad šie negestų, tenka įdėti daug pastangų nuo ankstyvos vaikystės. Rekomenduojama pradėti pratinti vaiką prie burnos higienos iš karto po to, kai išlenda pirmas pieninis dantukas. Dantų šepetukas šiuo metu dar nėra reikalingas – užteks pavalyti vatos arba marlės tamponu, ant piršto apsukta audeklo skiautele. Kaip ir pirmaisiais gyvenimo metais, vaiko dantukus valykite bent du kartus per dieną: ryte po pusryčių ir vakare prieš miegą. 3 – 4 metų vaikų dantukus turi valyti tėvai. 5 – 7 metų vaikai paprastai jau geba dantukus išsivalyti patys – jums tereikia stebėti, ar jie gerai išsivalė ir, prireikus, užbaigti vaiko pradėtą darbą.

 

     Dantų šepetėlį reikėtų pradėti naudoti išdygus pirmiesiems pieniniams krūminiams dantims (maždaug apie 1 – 1,5 metų). Dantų šepetėlis turėtų būti vaikiškas: minkštas, maža suapvalinta galvute. Vaikišką dantų pastą galima pradėti naudoti sulaukus dvejų. Dantims išvalyti pakanka labai nedidelio dantų pastos kiekio – maždaug mažojo vaiko pirštuko nago dydžio žirnelio. Mažas pastos kiekis yra nekenksmingas, net jei vaikas jos nuryja, tačiau būtų geriausia, jei išmokytumėte vaiką išspjauti dantų pastos likučius ir išskalauti burną.

 

     Jei nevalėte vaiko dantukų nuo kūdikystės, pripratinti gali būti sunku. Nenuleiskite rankų ir pratinkite vaiką prie dantukų valymo pamažu: leiskite jam stebėti, kaip jūs valotės dantis, paklauskite vaiko, ar jis taip pat norėtų pabandyti. Jei susidomės – iš pradžių lėtai pavedžiokite šepetėliu per dantukus, kad vaikas burnoje pajaustų šepetėlį (net jei dantų ir nepavyktų išvalyti). Svarbu, jog vaikas žinotų, kad dantų valymas yra neskausminga procedūra. Atvirkščiai, paverskite ją smagia pramoga! Leiskite vaikui pačiam išsirinkti šepetuką, pastą, kartu išvalykite dantis, pagirkite, kokie balti tapo dantukai juos išsivalius. Kai vaikas apsipranta ir nebesipriešina, pasistenkite dantis išvalyti kokybiškai: po valymo dantukai turi blizgėti, neturi likti apnašo likučių. Pas dantų gydytoją reikėtų apsilankyti bent kartą per metus, sulaukę ketverių lankykitės pas dantų gydytoją kas pusę metų.

 

     Nuomonė, kad pieninių dantų gydyti nereikia, yra neteisinga. Visų pirma, pieniniai dantys padeda vystytis vaiko žandikauliui, formuoja veidą ir turi įtakos augimui bei svoriui. Virškinimo organų sistemos veikla yra geresnė, kai maistas gerai sukramtomas. Sugedusių dantukų skausmas pakeičia vaiko mitybą, elgesį. Negydomi dantys sukelia infekciją, kuri gali negrįžtamai pažeisti nuolatinių dantų užuomazgas ar sukelti infekcijos plitimą visame organizme. Priešlaikinis pieninių dantų netekimas turi įtakos neteisingam sukandimui. Pieninis dantukas palaiko vietą nuolatiniam dantukui, todėl per anksti jo netekus, naujas gali išdygti kreivai. Todėl pieninius dantis yra būtina gydytis.

 

     Apie 6-tuosius gyvenimo metus prasikala pirmieji nuolatiniai dantys. Labai svarbu „nepražiopsoti“ pirmųjų nuolatinių krūminių dantų ir juos pradėti valyti tuoj pat jiems prasikalus. Pilnai išdygus šiems dantukams juos rekomenduojama padengti silantais - tai spec. medžiaga, įliejama į dantų vagelės, kuri užpildo įdubimus, neleidžia užsilaikyti maistui ir apnašui ir išskiria fluorą, taip sutvirtindama dantį.

 


                                                              

Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija

Kas privalo rūpintis žmonių sveikata?
sveika mokykla 20 metų