biuras@alytausvsb.lt (8 315) 51 653

Vaikų sveikatos ugdymas nuo pat mažumės

2020-12-29

Vaikai – pažeidžiamiausia ir negalinti apsisaugoti visuomenės dalis. Jaunesniame mokykliniame amžiuje formuojasi vaiko asmenybė, sveikos gyvensenos įpročiai, įgyjamos žinios. Todėl labai svarbu sveikos ir saugios gyvensenos pagrindus padėti jau ankstyvoje vaikystėje.

 

Priešmokyklinis amžius ypatingai svarbus

 

Priešmokykliniame amžiuje įgyti įgūdžiai ir įpročiai yra patvariausi ir ilgiausiai išlieka. Fiziniai pratimai, judrieji žaidimai, gamtos veiksniai, sveika mityba, higienos žinios ir įgūdžiai, pedagogų ir tėvų vaidmuo sveikos gyvensenos ugdyme įtakoja vaiko gyvenimo būdą ir skatina sveikai gyventi. Reguliariai kasdien organizuojant fizinę veiklą formuojasi vaikų lankstumas, vikrumas, judesių plastiškumas. Fizinė veikla tiesiogiai veikia smegenų veiklą. Smegenų sritys kontroliuojančios rankų – akių koordinaciją, dėmesio sutelkimą ir koncentraciją priešmokykliniame amžiuje vystosi ypač sparčiai. Sveikos gyvensenos ugdyme svarbu, kad vaikai patirtų sėkmę, džiaugsmą. Ar vaikas užaugs sveikas, stiprus, visavertis visuomenės narys? Reikėtų atsižvelgti į jo genetinius, prigimtinius duomenis, aplinką. Vaiko sveikatos kokybė, fizinis aktyvumas, užsigrūdinimas, atsparumas ligoms, labai priklauso nuo jų tėvų ir pedagogų. Sveikata žmogaus gyvenime yra viena iš didžiausių vertybių ir dažniausiai apie ją susimąstoma tik tada, kai ją prarandame...

 

Šiuolaikinių vaikų problemos – nuo peršalimo iki nutukimo

 

Įvairaus amžiaus vaikai itin dažnai kenčia nuo įvairių infekcinių kvėpavimo takų, virškinamojo trakto ar šlapimo organų sistemos ligų. Tačiau bėgant metams neretai išryškėja ir įvairūs lėtiniai susirgimai, ypač – laikysenos sutrikimai ar per didelis kūno svoris. Vaikų antsvoris tampa rimtu pavojumi sveikatai, ir ilgainiui sukelia tokias bėdas kaip padidėjęs kraujospūdis, širdies bei kraujagyslių ligos ar netgi vėžys.

 

Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, visame pasaulyje mažiausiai 20 milijonų jaunesnių nei penkeri metai vaikų jau turi antsvorio, o nutukusių mažamečių skaičius nuolat auga. Antsvoris gali žaloti ne tik fizinę, bet ir psichinę sveikatą – nutukę vaikai dažnai kenčia dėl bendraamžių užgauliojimų, menkos savivertės, valgymo sutrikimų ar netgi depresijos.

 

Tinkamas tėvų pavyzdys – būtinas!

 

Nuo pirmųjų savo gyvenimo mėnesių vaikai stebi aplinką, kaupia informaciją ir įsisąmonina suaugusiųjų elgesį. Kitų žmonių elgesys – pagrindinis vaikų informacijos šaltinis ir jų pačių elgesio pagrindas. Čia itin svarbus vienas esminis aspektas – net jei nuolat moralizuosite ir kalsite vaikui į galvą sveikos gyvensenos bei mitybos principus, o patys tuo metu užkandžiausite greitu maistu ir propaguosite pasyvų gyvenimo būdą, vargu ar pavyks pasiekti norimų rezultatų. Vaikui šeima yra ta aplinka, kurioje prasideda jo gyvybė, kurioje jis gimsta ir užauga. Tėvai pirmieji vaiko sveikatos ugdytojai. Tėvai ir pedagogai turi sudaryti sąlygas vaikams jaustis saugiai, tenkinti vaikų fizinio judėjimo poreikius, formuoti atsakomybę už savo sveikatą, kūno kultūros naudos supratimą, pasitikėjimą savo jėgomis.

 

Šeima – svarbiausia vaiko artimiausios aplinkos dalis. Atsakingai formuojant savo atžalų sveikos gyvensenos įpročius – ateityje tai gali padėti išvengti sunkių lėtinių susirgimų ar netgi psichologinių problemų. Vaikų sveikata – didelis turtas. Kai vaikai sveiki -  jie laimingi, jiems nestinga energijos ir noro dirbti, žaisti.

 

Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

 

 

 

Kaip vertinate teikiamų paslaugų kokybę?
sveika mokykla 20 metų