biuras@alytausvsb.lt (8 315) 51 653

Vaikų žudikas - meningokokinė infekcija

2020-06-22

Meningokokinė infekcija - tai ūmi bakterinė infekcija, kuri kliniškai gali pasireikšti įvairiomis formomis: nuo lengvo rinofaringito (slogos) iki meningoencefalito arba žaibinio meningokokinio sepsio. Apie šią ligą plačiai kalbama ir jos bijomasi dėl sunkių jos formų, kurios neretai baigiasi mirtimi ar sunkiomis komplikacijomis.


Kas yra ligos sukėlėjas? 


Šią infekciją sukelia Neisseria meningitidis – gramneigiama bakterija. Ši bakterija sukelia beveik pusę bakterinių meningitų. Išskiriama daugiau nei 13 šios bakterijos tipų, bet labiausiai paplitę A, B, C, Y ir W135. Meningokokinė infekcija paplitusi visame pasaulyje. Europoje labiausiai paplitę B ir C tipų sukeliami susirgimai. Lietuvoje yra didžiausia rizika Europoje susirgti meningokoko B sukeliamos infekcijos ligomis.

 

Kaip užsikrečiama?

 

Meningokokine infekcija užsikrečiama oro lašeliniu būdu per kvėpavimo takus. Užsikrėsti galima ir nuo sergančio, ir nuo sveiko bakterijų nešiotojo, kuris nejaučia jokių ligos simptomų. Užsikrėtęs žmogus bakterijas į aplinką platina kosėdamas, čiaudėdamas arba artimai bendraudamas (pavyzdžiui, bučiuodamasis). Bakterijų nešiojimas gali tęstis iki kelių savaičių. Inkubacinis periodas trunka nuo 1 iki 10 dienų, vidutiniškai 4 dienas.

 

Kas dažniausiai serga?

 

Meningokokinė infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų amžiaus. Pavojus susirgti yra paaugliams ir jaunuoliams, gyvenantiems studentų bendrabučiuose ar kareivinėse taip pat senoliams vyresniems nei 75 metai. Imlūs šiai ligai yra nusilpę asmenys, sergantys virusinėmis respiratorinėmis infekcijomis taip pat dažnai patiriantys stresą.

 

Kada dažniausiai sergama?

 

Meningokokine infekcija galima užsikrėsti bet kuriuo metų laiku, bet vėlyvą rudenį, žiemą ir ankstyvą pavasarį sergamumas padidėja. Tai gali būti dėl to, kad šaltuoju metų laiku dažniau praleidžiama uždarose patalpose, artimai bendraujant. Taip pat, šiuo laikotarpiu žmonės serga ir kitomis infekcijomis, kurios pažeidžia nosies ir burnos gleivines, taip sudarydamos sąlygas lengviau į organizmą patekti meningokokui.

 

Meningokokinės infekcijos simptomai:

 

Vaikams pirmieji meningokokinės infekcijos požymiai būna panašūs į paprasčiausią peršalimą: bendras negalavimas, sloga, karščiavimas (37,5°C ir daugiau), galvos ir gerklės skausmas, šaltkrėtis. Tačiau,  pirminiai jos simptomai dažnai yra apgaulingi ir liga gali progresuoti labai greitai. Simptomai gali pasireikšti staiga, o sveikatos būklė pablogėti per pora valandų arba vystytis pamažu (iki 1-2 parų).

 

Bet yra ir nespecifinių meningokokinės infekcijos požymių, kurie labai svarbūs diagnozuojant ligą. Kūdikiams ir mažiems vaikams pasireiškia tokie nespecifiniai požymiai, kaip neramumas, irzlumas ir visiškas apetito nebuvimas. Būklei sunkėjant, vaikas pasidaro vangus, mieguistas, o įmigusį jį sunku pažadinti. Vaiko oda gali išblykšti ir pamėlti, taip pat gali būti iškilęs momenėlis. Dažnai gali pasireikšti pilvo skausmas, vėmimas, vaiko galūnės gali tapti neįprastai šaltos.

     

Meningokokinę infekciją dažnai gali būti sunku diagnozuoti net patiems medikams. Tad, jei vaikas arba suaugęs žmogus karščiuoja, labai blogai jaučiasi ir nėra jokių kitų simptomų, svarbu nuolat tikrinti ar neatsirado grėsmingas meningokokinės infekcijos požymis - hemoraginis bėrimas. Bėrimas yra netaisyklingos formos, įvairaus dydžio, kartais primena žvaigždėtą dangų, todėl vadinamas žvaigždiniu bėrimu. Bėrimo intensyvumas būna įvairus: nuo pavienių, vos įžiūrimų bėrimo elementų iki gausių hemoragijų. Labai pavojingas simptomas greitas hemoraginio bėrimo plitimas pirmosiomis ligos valandomis. Pirmieji bėrimo elementai paprastai atsiranda ant sėdmenų ir šlaunų, nors jie gali būti ir kitoje kūno vietoje. Nuo kitų bėrimų hemoraginį galima atskirti pagal tai, kad jį paspaudus jis neišnyksta ir būna teigiamas stiklinės mėginys (stiklinės testas): nestipriai paspaudus bėrimą stikline, ar kitu stikliniu indu bėrimas neišblykšta ir persišviečia per stiklą (žr. pav.).

 

1 paveikslas. Stiklinės testas

 

 

Yra dvi meningokokinės infekcijos formos lokali ir generalizuota (žr. lentelę).

 

Lokalios meningokokinės infekcijos atveju meningokokas būna nosyje ir ryklėje, tačiau toliau į organizmą neišplinta. Žmogus  nejaučia jokio sveikatos pablogėjimo arba serga paprasčiausia sloga nuo kurios pasveiksta ir dažniausiai net nesužino, kad buvo užsikrėtęs meningokokine infekcija. Lokali infekcijos forma pačiam užsikrėtusiajam didelės žalos nepadaro, tačiau šie žmonės gali užkrėsti aplinkinius, kuriems ligos eiga gali pasibaigti ne taip gerai.

 

Generalizuotos meningokokinės infekcijos atveju meningokokas iš nosiaryklės patenka į žmogaus organizmą ir gali sukelti kraujo užkrėtimą arba smegenų dangalų uždegimą.

 • Meningokokemija (meningokokinis sepsis) – tai kraujo užkrėtimas. Ši forma dar skirstoma į tipinę ir į žaibinę. Abiems formoms būdingi tie patys simptomai, tačiau žaibinės formos metu jie progresuoja ypatingai greitai – ligonio būklė blogėja valandų ar net minučių bėgyje.
 • Meningitas – smegenų dangalų uždegimas. Žmogus užsikrėtęs meningokoku gali sirgti tik meningitu arba meningitu ir meningokokemija.

 

Pastebėjus ligos simptomus – labai svarbu nedelsti, o imtis skubių veiksmų:

 

 • būtina kuo skubiau kreiptis į gydymo įstaigą, nesvarbu ar tai būtų diena ar  naktis;
 • svarbu papasakoti apie simptomus, kuriuos pajutote Jūs pats ar Jūsų vaikas;
 • gydytojui pasiūlius, būtina atlikti visus tyrimus, siekiant išsiaiškinti susirgimo priežastį;
 • jei po apžiūros buvote išleisti į namus, toliau labai atidžiai stebėkite savo ar savo vaiko būklę.
 • esant būklės pablogėjimui, nedelsdami pakartotinai kreipkitės į gydymo įstaigą, nesvarbu ar tai būtų naktis ar savaitgalis.

Ankstyvas meningokokinės infekcijos nustatymas ir gydymas gali išgelbėti gyvybę!

 

Meningokokinės infekcijos gydymas:

 

Susirgus lokalia, lengva ligos forma, jokio specifinio gydymo neprireikia. Žmogus dažniausiai pasveiksta savaime, nevartodamas jokių vaistų arba vartodamas ligos simptomus palengvinančius vaistus (pavyzdžiui, purškalą nuo slogos).

 

Susirgus generalizuota, sunkia ligos forma ir pastebėjus įtartinus simptomus būtina nedelsiant nė akimirkos kreiptis į gydymo įstaigą! Nustačius sunkią meningokokinės infekcijos formą, ligonis skubiai hospitalizuojamas ir gydomas antibiotikais bei ligos simptomus palengvinančiais vaistais. Susirgęs žmogus gali neturėti apetito ir tai yra normalu, tačiau labai svarbu, kad ligonis nuolat gurkšnotų vandenį, vaikams reikėtų siūlyti gerti kas 10-15 minučių. Esant poreikiui, gali būti lašinami papildomi skysčiai.

 

Antibiotikų kursas paprastai skiriamas ir su sergančiuoju daug kontaktavusiems asmenims.

 

Kaip išvengti meningokokinės infekcijos?

 

 • Būtina reguliariai vėdinti patalpas.
 • Svarbus patalpų valymas drėgnu būdu.
 • Tinkama rankų higiena: rankos plaunamos su muilu ne mažiau kaip 30 sekundžių, nuplaunant visus plaštakų paviršius ir riešus. Rankos turi būti plaunamos grįžus iš lopšelio – darželio, mokyklos, parduotuvės, gydymo įstaigų, teatro, pasinaudojus tualetu, prieš valgant, grįžus iš lauko ir visada kada jos yra akivaizdžiai nešvarios.
 • Vengti vietų, kur yra sergančių žmonių.
 • Kosint ar čiaudint prisidengti nosį ir burną vienkartinėmis servetėlėmis, panaudotas – išmesti į šiukšliadėžę.
 • Užtikrinti sergančio asmens izoliaciją.
 • Bendrai stiprinti imunitetą.
 • Asmenims, glaudžiai kontaktavusiems su sergančiuoju meningokokine infekcija, rekomenduojama antimikrobinė profilaktika. Būtinas atidus savo ar savo vaiko sveikatos būklės stebėjimas.
 • Patikimiausia priemonė siekiant išvengti meningokokinės infekcijos yra skiepijimas meningokokinėmis vakcinomis. Norint  paskiepyti savo vaiką ar pasiskiepyti patiems nuo meningokokinės infekcijos reikėtų kreiptis į savo asmens sveikatos priežiūros įstaigą.
   
  Lietuvoje pagal profilaktinį vaikų skiepijimų kalendorių nemokamai skiepijami kūdikiai nuo 3 mėnesių amžiaus nuo B tipo meningokokinės infekcijos. Pakartotinėmis vakcinos dozėmis skiepijami 5 mėnesių kūdikiai ir 12-15 mėnesių sulaukę vaikai. Savo lėšomis pasiskiepyti rekomenduojama paaugliams, jaunuoliams (ypač gyvenantiems bendrabučiuose), nes sergamumas šioje amžiaus grupėje yra ganėtinai didelis. Šie skiepai rekomenduojami asmenims vykstantiems į šalis, kuriose plačiai paplitę ir didelį pavojų kelia kitų tipų meningokokai (šalių sąrašą galima rasti http://www.ulac.lt/lt/keliautojams).

 

Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

Kaip vertinate teikiamų paslaugų kokybę?
sveika mokykla 20 metų